Subiect "varsta de pensionare" Deschis de badila vasilica la data: 11/08/2013 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: badila vasilica la data: 11/08/2013 8:26am
Gen:masculin
Data nasterii:20 02 1966
Stagiul de cotizare:26 ani 2 ani concediu prenatal 1998 2000
Alte date:am lucrat 7,6 ani in gr.1 si4 ani gr speciala

Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie daca nu mai sunt angajata?Am lucrat in rafinare titei.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/09/2013 9:26am
Ati gresit genul am luat in calcul genul feminin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 20 ianuarie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite
Pentru stagiul de 7 ani si 4 luni in gr I si 4 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare. Nu cunoastem o reglementare conform careia puteati sa beneficiati de concediu prenatal asa de mare. Presupunem ca ati intrerupt activitatea pentru crestere copil
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 11 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 5 luni adica in 20 iulie 2023 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati 34 ani si 6 luni (inclusiv sporul de vechime de 5 ani si 6 luni pentru stagiile in grupele de munca ).
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 7 ani ani in conditii deosebite si 4 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 11 luni adica in 20 ianuarie 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati 34 ani si 6 luni (inclusiv sporul de vechime de 5 ani si 6 luni pentru stagiile in grupele de munca ).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1