Subiect "Cotizare pensie" Deschis de Sandra Popescu la data: 11/08/2013 1:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cotizare pensie
Scris de: Sandra Popescu la data: 11/08/2013 1:33pm
Gen:feminin
Data nasterii:26.01.1956
Stagiul de cotizare:28 ani si 6 luni
Alte date:-
Intrebare:Cum se poate cotiza diferenta lunara pana la vechimea de 30 de ani? Se poate plati la casa de pensii direct pentru continuarea cotizarii complete?
Daca fac un PFA cat trebuie sa cotizez pentru pensia medie?
Cum se considera vechime de cotizare facultatea daca nu s-a cotizat efectiv?
Re: Cotizare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/11/2013 7:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 26 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa va completati stagiul de cotizare pana la 30 ani si 4 luni.(va lipseste 1 an si 10 luni)
Completarea stagiului de cotizare se poate face astfel :
-Prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii. Contributia lunara in cadrul acestui contract depinde de suma asigurata. Anual se stabileste suma minima asigurata.
Contributia minima lunara pentru anul 2013 s-a stabilit la 245 lei iar suma lunara asigurata este de 778 lei.
- Prin declaratie fiscala individuala data anual la Administratia fiscala . Suma lunara asigurata si contributia de asigurari socile lunara, minima sunt aceleasi (778 lei respective 245 lei).
Sfatul nostru este sa nu asigurati sume mai mari decat cele minime pentruca nu castigati pe masura eforturilor.
Perioada studiilor universitare sunt considerate stagii asimilate chiar daca in aces perioada nu s-a platit contributie de asigurare sociala, conform art 49 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010. Acest stagiu asimilat nu se ia insa in calculul stagiului de cotizare necesar pentru obtinerea pensiei anticipate partiale.
Re: Cotizare pensie
Scris de: Sandra Popescu la data: 11/11/2013 8:07am
Multumesc mult pentru raspuns.

Mai am o intrebare, concediul medical are vreun status special la cotizatie au vechime?

Multumesc.
Re: Cotizare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/11/2013 9:27am
Conform art 49 alin (1) literele e) si f) concediile pentru incapacitate temporara de munca sunt considerate stagii de cotizare asimilate indiferent de cauza daca au fost inainte de 01 ianuarie 2006 iar dupa acesta data numai daca au fost din cauza accidentelor de munca sau bolilor profesionale.
Pentru o informatie mai sigura in aceasta privinta adresati-va la ghiseul Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1