Subiect "cind ma pot pensiona" Deschis de NAE la data: 11/08/2013 2:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind ma pot pensiona
Scris de: NAE la data: 11/08/2013 2:20pm
Gen:m
Data nasterii:24/o7/1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:perioada lucrata 15 ani si 10 luni in conditii normale de munca,11ani si 10 luni gr 1 de munca procent80%,5ani si10 luni grupa 2 de munca ,3 ani de facultate la zi si stagiu militar 9 luni
precizez ca aprox 7 luni am fost in concediu medical in per lucrata normal,.cind mapot pensiona anticipat sau de drept citi ani cistig de la grupe si daca in 2014 perioada lucrata in gr1si 2 se mai ia in considerare
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 11/11/2013 7:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”.
Stagiile de cotizare in gr I lucrate in proportie mai mica de 100 % se echivaleaza cu conditii deoserbite.
Pentru stagiile de 11 ani lucrati in gr I si 6 ani (completat cu 2 luni lucrate in gr I) lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati stagiul total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
Daca stagiile de gr I si II de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 15 ani si 3 luni in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 24 iulie 2026
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 18 % la varsta de 60 ani adica in 24 iulie 2014
Faptul ca nu se mai iau in calcul stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca din 2014 este numai un zvon care nu merita sa fie ascultat.
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: cercel nae la data: 11/11/2013 10:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc,stagiul de cotizare rezultat nu corespunde prevederilor legale pt pensie fara penalizare
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 11/11/2013 12:18pm
Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani iar dv fara stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, care nu se iau in calcul, realizati 40 ani si 6 luni. Deci va lipsesc 2 ani si 6 luni.
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: cercel nae la data: 01/12/2014 9:37am
la pensie :
Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani iar dv fara stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, care nu se iau in calcul, realizati 40 ani si 6 luni. Deci va lipsesc 2 ani si 6 luni.
,, Fata de modificarile aduse de noua lege pt grupa 1 de munca aprobate pt 2014 ,in situatia mea pe care v-am prezentat-o in data de 11/11/2013 schimba cu ceva data pensionarii. multumesc si va doresc un an nou plin de implinirii ,,
Re:,, cind ma pot pensiona,,
Scris de: cercel nae la data: 01/13/2014 11:18am
cercel nae :
la pensie :
Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani iar dv fara stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, care nu se iau in calcul, realizati 40 ani si 6 luni. Deci va lipsesc 2 ani si 6 luni.
,, Fata de modificarile aduse de noua lege pt grupa 1 de munca aprobate pt 2014 ,in situatia mea pe care v-am prezentat-o in data de 11/11/2013 schimba cu ceva data pensionarii. multumesc si va doresc un an nou plin de implinirii ,,
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 01/14/2014 1:33pm
In urma promulgarii legii 380/2013 care echivaleaza stagiile de gr I cu conditii speciale raspunsul nostru se modifica astfel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiile de 11 ani lucrati in gr I si 6 ani (completat cu 2 luni lucrate in gr I) lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati stagiul total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
Pentru stagiile de 9 ani completi lucrati in conditii speciale (a fost luat in calcul procentul lucrat in gr I) si 6 ani (completat cu 2 luni lucrate in gr I) lucrati in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 24 ianuarie 2014.
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: cercel neculai la data: 03/03/2014 11:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am depus dosarul de pensie in data de 24/01/2014si am fost instintat de casa de pensii ca adeverinta eliberata ca ma incadrez in grupa 1 de munca in procent de 80% in baza deciziei 590/1990 pct1 si a ccm 2000-2001 art 117/i, activitate care se regaseste la poz 71 din anexa 2 la legea 263/2010pt perlucrata in per 15/08/1978-31/12/1992 si de la 01/02/1993-16/07/1993 nu poate fi validata de programul informatic ,Mai precis programul informatic nu prevede procent de 80% la conditii deosebite.De asemenea nu se pot cumula 2 luni cit lipsesc de la grupa 2 de munca cu 2 luni din grula i de munca care sunt lucrate peste ani intregi care se iau in calcul , CE trebuie sa fac in aceasta sitiatie avind in vedere ca tot de la casa de pensii am tot trimis sa tot schimb adeverintele ca nu sunt corecte,
Re: cind ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 03/05/2014 3:27am
Raspunsul dat de noi anterior se bazeaza atat pe interpretarea noastra a prevederilor legale precum si la interpretarea acelorasi prevederi de alti functionari ai altor Case de pensii in situatii similare.
Noi credem ca pentru a lamuri situatia trebuie sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii in care va explicati situatia.
Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1