Subiect "cum influenţeaza faptul că am o vechime mai mare mare decât 30 de ani daca ies la pensie anticipat partial?" Deschis de caro la data: 11/11/2013 8:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum influenţeaza faptul că am o vechime mai mare mare decât 30 de ani daca ies la pensie anticipat partial?
Scris de: caro la data: 11/11/2013 8:34am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Cu ce mă ajută la calculul pensiei dacă am o vechime mare decât cea de 30 de ani, daca doresc să ies la pensie partial anticipată?
Re: cum influenţeaza faptul că am o vechime mai mare mare decât 30 de ani daca ies la pensie anticipat partial?
Scris de: la pensie la data: 11/12/2013 7:33am
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti
- varsta mai mica cu maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare (nu ati dat luna nasterii pentru a va calcula varsta standard de pensionare dar este intre 60 ani si 4 luni si 60 ani si 7 luni )
- Stagiul complet de cotizare (nu ati dat luna nasterii pentru a o calcula stagiul complet de cotizare dar este intre 30 ani si 4 luni si 30 ani si 7 luni ).
Dv indepliniti ambele conditii iar faptul ca aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare va ajuta sa aveti o pensie mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1