Subiect "Stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata" Deschis de Nelutescu la data: 11/13/2013 10:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata
Scris de: Nelutescu la data: 11/13/2013 10:32am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In calculul stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata se considera pe langa contractul de baza pe durata nedeterminata si al doilea si al treilea contract de munca incheiat pe durata determinata?

Concret am un contract pe durata nedeterminata si am incheiat, cu acelasi angajator, doua contracte pe durata determinata de 18 luni (33 ore/luna) si respectiv 24 luni (42 ore/luna) pentru realizarea de diferite proiecte europene. Cele 2 proiecte se deruleaza in paralel pentru o perioada de timp.
Intrebare:
1. la stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata sau anticipata partial se adauga 18+24 luni = 3 ani si jumatate?
2. sau nu?
3. sau se adauga in functie de numarul orelor lucrate pe contract?

Va multumesc anticipat,
Cu respect
Re: Stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/14/2013 3:55am
Contractele incheiate cu timp partial pe langa contractul incheiat cu norma intreaga nu modifica stagiul de cotizare (indiferent de tipul pensiei) ci numai sumele castigate pe aceste contracte se iau in calculul punctajului pensiei daca suma totala nu depaseste sumele specificate de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1