Subiect "pensie" Deschis de bordean la data: 11/13/2013 1:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: bordean la data: 11/13/2013 1:10pm
Gen:f
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi puteti spune la ce varsta pot iesi la pensie si care ar fi cea mai buna optiune care sa o aleg daca am lucrat 30 de ani din care 8 ani am avut munca grea?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/14/2013 7:10am
Ne pare rau dar nu va putem raspunde la intrebari pentruca nu ne dati danele necesare analizei adica :
- Nu ati dat data nasterii sau macar luna de nastere.
- Grupa de munca in care a fost incadrat locul dv de munca. Pentru conditii grele se acorda numai sporuri la salariu. Reducerea varstei de pensionare se acorda numai pentru stagii de cotizare in grupele de munca.
Re: pensie
Scris de: bordean la data: 11/14/2013 8:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
data nasterii 1.11.1965, grupa I
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/14/2013 9:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 01 septembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010
Pentru stagiul de 8 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 8 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni adica in 01 septembrie 2024 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 8 ani ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in 01 martie 2027 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 10 luni adica in 01 septembrie 2023 daca atunci stagiul dv de cotizare este de 34 ani si 5 luni (va lipsesc 5 luni) sau pensie anticipata, nediminuata, daca atunci stagiul dv de cotizare este de 42 ani si 5 luni (va lipsesc 8 ani si 5 luni)
Urmariti daca prevederile legii pensiilor privind grupa I de munca vor fi modificate in anul urmator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1