Subiect "Buna ziua!" Deschis de Badoiu Costin la data: 11/15/2013 6:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Buna ziua!
Scris de: Badoiu Costin la data: 11/15/2013 6:33am
De ceva timp, beneficiez de o pensie de urmas, si astazi am luat hotararea de a ma angaja. Intrebarile sunt urmatoarele: Trebuie sa anunt intr-un fel Casa de Pensii?
Daca imi suspend pensia respectiva, o mai pot relua vreodata?
Multumesc anticipat!
Re: Buna ziua!
Scris de: blueM la data: 11/15/2013 8:03am
Badoiu Costin :
De ceva timp, beneficiez de o pensie de urmas, si astazi am luat hotararea de a ma angaja. Intrebarile sunt urmatoarele: Trebuie sa anunt intr-un fel Casa de Pensii?
Daca imi suspend pensia respectiva, o mai pot relua vreodata?
Multumesc anticipat!

***************************
ART. 118/Lege 263/2010 - Legea pensiilor
Daca sunteti sotu supravietuitor:
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
(2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut.
Anu acesta salariul mediu brut este de 2223 lei
223 X 35% = 778 lei
Asta inseamna ca daca aveti un salariu mediu brut mai mare de 778 lei, atunci nu mai puteti cumula pensia de urmas cu salariul. Daca salariul depaseste aceasta suma, aveti obligatia sa anuntati casa de pensii in termen de 15 zile de la data angajarii. Ar fi bine daca va angajati cu un contract cu durata muncii mai mica de 8 ore/zi pt a nu depasi acel prag.
Re: Buna ziua!
Scris de: Badoiu Costin la data: 11/16/2013 3:41am
Ma scuzati, dar am uitat sa specific ca sunt fiul beneficiar.
As vrea sa stiu daca suspendarea pensiei se face definitiv, sau daca imi pot relua dreptul atunci cand renunt la servici.
Multumesc
Re: Buna ziua!
Scris de: Badoiu Costin la data: 11/16/2013 3:46am
Ma scuzati, dar am uitat sa specific ca sunt fiul beneficiar.
As vrea sa stiu daca suspendarea pensiei se face definitiv, sau daca imi pot relua dreptul atunci cand renunt la servici.
Multumesc
Re: Buna ziua!
Scris de: la pensie la data: 11/16/2013 4:20am
Raspunsul domnului blueM este corect. Completarea noastra la acest raspuns este ca daca din anumite cauze vi se suspenda pensia de urmas dupa disparitia cauzelor care au dus la suspendare plata pensiei de urmas se reia la cerere.
Presupunem ca ati retinut ca atunci cand doriti clarificarea unei situatii trebuie sa prezentati pe larg acea situatie adica daca sunteti fiul sau sotul celui decedat si chiar varsta sau data nasterii.
Noi presupunem ca nu sunteti sotul ci fiul celui decedat si in acest caz aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariu iar pensia de urmas inceteaza la varsta de 16 ani sau daca va urmati studiile pana la terminarea acestora.
Re: Buna ziua!
Scris de: Badoiu Costin la data: 11/17/2013 6:26am
Pe larg: Ma numesc Costin, am 20 de ani fiind nascut pe data de 10.07.1993. In urma cu aprox. 9 luni, mai exact pe data de 28.02.2013, tatal meu a decedat la varsta de 43 de ani. Am depus dosarul de pensie de urmas, pensie de care beneficiez deocamdata. Pe data de 15.11.2013, mi s-a oferit o oportunitate de a-mi castiga proprii mei bani, avand satistfactia pe care o stim cu totii. Nu am refuzat, semnand un contract de munca. Ce trebuie sa fac in continuare pas cu pas? Sa aduc situatia la cunostinta CJP? Daca fac lucrul acesta, o sa imi suspende pensia. Intrebarea urmatoare este daca imi pot relua pensia, daca renunt la locul de munca..
Re: Buna ziua!
Scris de: blueM la data: 11/18/2013 1:20am
Badoiu Costin :
Pe larg: Ma numesc Costin, am 20 de ani fiind nascut pe data de 10.07.1993. In urma cu aprox. 9 luni, mai exact pe data de 28.02.2013, tatal meu a decedat la varsta de 43 de ani. Am depus dosarul de pensie de urmas, pensie de care beneficiez deocamdata. Pe data de 15.11.2013, mi s-a oferit o oportunitate de a-mi castiga proprii mei bani, avand satistfactia pe care o stim cu totii. Nu am refuzat, semnand un contract de munca. Ce trebuie sa fac in continuare pas cu pas? Sa aduc situatia la cunostinta CJP? Daca fac lucrul acesta, o sa imi suspende pensia. Intrebarea urmatoare este daca imi pot relua pensia, daca renunt la locul de munca..

*****************************************************
Puteti cumula pensia de urmas cu salariul dacă va continuati studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
Obligatia dvs este ca la inceperea fiecarui an scolar sa prezentati la casa de pensii, Adeverinta de elev.
Re: Buna ziua!
Scris de: la pensie la data: 11/18/2013 3:32am
Raspunsurile date de noi si de domnul blueM sunt corecte, fiind fiul celui decedat aveti dreptul la cumularea pensiei cu salariu insa precizandu-va varsta se mai pune o intrebare la care nu avem date sa va raspundem si anume :
Daca o primiti pensie pentru ca va continuati studiile si acestea sunt universitare, la zi, nu veti beneficia de stagiu asimilat pe perioada studiilor universitare pe perioada cat sunteti angajat si realizati venituri din salariu.
Re: Buna ziua!
Scris de: Badoiu Costin la data: 11/18/2013 1:29pm
Imi continui studiile cu o postliceala..este in ordine?
Deci pot cumula pensia cu salariul, indiferent de suma salariului? Mentionez ca salariul este in jur de 700 RON, si pensia 350.
Ma scuzati ca poate devin insistent..dar vreau sa fie perfect legal, astfel incat sa nu am datorii de sute de milioane peste ceva ani..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1