Subiect "Program calcul pensie" Deschis de Daniela la data: 11/17/2013 12:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Program calcul pensie
Scris de: Daniela la data: 11/17/2013 12:45pm
Gen:F
Data nasterii:06.09.1955
Stagiul de cotizare:25ani si 10 luni/conditii normale
Alte date:Pensie de invaliditate gr.2,din iunie 2000 pina in martie 2012,pensie gr.3,din aprilie 2012 pina in prezent.In decizie,perioada asimilata,4 ani si 4 luni.
Intrebare:Am introdus datele in programul de calcul al pensiei,o data estimare pt.pensia la limita de virsta si o data pentru pensia pe care o primesc acum.Cred ca am gresit undeva dar nu stiu unde.Am trecut suma totala;salariul+sporurile permanente,este gresit?Pensia la limita de virsta a iesit mai mica decit cea de invaliditate.
Re: Program calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/19/2013 8:56am
Am verificat datele introduse de dv in cele doua programe si putem sa facem urmatoarele observatii:
1 Perioada asimilata este de fapt stagiul potential pe care l-ati primit in decizia primita la recalcularea pensiei facuta in anul 2005.
2 Introducerea sumei totale compuse din salariu + sporurile permanente nu este o gresala.
Pentru a face o verificare a pensiilor dv trebuie sa procedati astfel :
Punstajul pensiei de invaliditate primita intre anul 2005 (dupa recalculare) si martie 2000
- Introducerea datelor asa cum ati facut dv pana in mai 2000
- introducerea codului P2 numai pana in septembrie 2004 (pe perioada stagiului potential) dupa care nu mai introduceti nimic.
Punstajul pensiei de invaliditate primita in martie 2012 introducerea datelor asa cum ati facut dv pana in mai 2000 dupa care nu mai introduceti nimic.
Punctajul pensiei pentru limita de varsta:
- Introducerea datelor asa cum ati facut dv pana in mai 2000
- Introduceti dupa mai 2000 pensia primita in loc de salariu (probabil asa ati facut in al doile program)
- Introducerea de date pe o perioada care depaseste data in care suntem introduce unele erori care face ca punctajul rezultat sa se modifice in timp chiar daca dv nu mai introduceti date.
Re: Program calcul pensie
Scris de: Daniela Vasile la data: 11/19/2013 11:31am
la pensie :
Am verificat datele introduse de dv in cele doua programe si putem sa facem urmatoarele observatii:
1 Perioada asimilata este de fapt stagiul potential pe care l-ati primit in decizia primita la recalcularea pensiei facuta in anul 2005.
2 Introducerea sumei totale compuse din salariu + sporurile permanente nu este o gresala.
Pentru a face o verificare a pensiilor dv trebuie sa procedati astfel :
Punstajul pensiei de invaliditate primita intre anul 2005 (dupa recalculare) si martie 2000
- Introducerea datelor asa cum ati facut dv pana in mai 2000
- introducerea codului P2 numai pana in septembrie 2004 (pe perioada stagiului potential) dupa care nu mai introduceti nimic.
Punstajul pensiei de invaliditate primita in martie 2012 introducerea datelor asa cum ati facut dv pana in mai 2000 dupa care nu mai introduceti nimic.
Punctajul pensiei pentru limita de varsta:
- Introducerea datelor asa cum ati facut dv pana in mai 2000
- Introduceti dupa mai 2000 pensia primita in loc de salariu (probabil asa ati facut in al doile program)
- Introducerea de date pe o perioada care depaseste data in care suntem introduce unele erori care face ca punctajul rezultat sa se modifice in timp chiar daca dv nu mai introduceti date.


Va multumesc foarte mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1