Subiect "pensionare anticipata" Deschis de nicolae la data: 11/17/2013 4:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: nicolae la data: 11/17/2013 4:26pm
Gen:masculin
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:19-10
Alte date:din1980 pana in 1999 in fabrica chimica
Intrebare:am lucrat 19 ani in fabrica chimica in grupa 1 in acest timp am satisfacut stagiul militar 1 an si 4 luni(oct.1983-febr.1985).Din 2000 pana in 2010 am cotizat in Spania in constructii.As vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat.Multumesc pentru raspuns!
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2013 8:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Stagiile sunt prezentate confuz deoarece pentru un calcul corect trebuie sa prezentati stagiile cu data de incepere zi/luna/an si data de terminare zi/luna/an
Noi am luat in calcul stagiul in gr I de 17 ani si 8 luni
Pentru stagiul de 17 ani completi in gr I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiul militar si obtineti un stagiu total de cotizare in Romania de 27 ani si 7 luni.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 17 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni..
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 17 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni..
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclusiv stagiul de cotizare din Spania, numai ca vechime)
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare sub 43 ani (inclus sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca si stagiul cotizat in Spania) sau pensie anticipata, nediminuata, daca aatunci aveti realizat acest stagiu.
Urmariti daca prevederile legii pensiilor privind grupa I de munca vor fi modificate in anul urmator.

Pensia dv va avea doua componente :
- Una pentru perioada lucrata in Romania calculata conform legislatiei romanesti. Stagiul cotizat in Spania este socotit numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie
- Una pentru perioada lucrata in Spania calculata conform legislatiei spaniole. Stagiul cotizat in Romania este socotit numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1