Subiect "deschiderea dreptului la pensie" Deschis de GEORGETA TERTISCO la data: 11/18/2013 2:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
deschiderea dreptului la pensie
Scris de: GEORGETA TERTISCO la data: 11/18/2013 2:00am
Gen:F
Data nasterii:07.12.1954
Stagiul de cotizare:35 ani si 10 luni
Alte date:pensie anticipata partiala
Intrebare:buna ziua,
intrebarea mea este:ce intelege legiuitorul prin deschiderea dreptului la pensie?(momentul depunerii dosarului si primirea numarului de inregistrare de la casa de pensii,sau momentul aparitiei deciziei de pensionare).
multumesc anticipat,o zi buna
Re: deschiderea dreptului la pensie
Scris de: blueM la data: 11/18/2013 4:03am
GEORGETA TERTISCO :
Gen:F
Data nasterii:07.12.1954
Stagiul de cotizare:35 ani si 10 luni
Alte date:pensie anticipata partiala
Intrebare:buna ziua,
intrebarea mea este:ce intelege legiuitorul prin deschiderea dreptului la pensie?(momentul depunerii dosarului si primirea numarului de inregistrare de la casa de pensii,sau momentul aparitiei deciziei de pensionare).
multumesc anticipat,o zi buna

*************************************
Dechiderea dreptului la pensie este data la care indepliniti cumulativ conditiile de varsta si vechime (conf Anexa 5/ Legea 263/2010 - Legea pensiilor)
In cazul dvs:
- deschiderea dreptului la pensie limita varsta = 07.12.2014
- deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala = 07.12.2009
******************************************************
Daca depuneti dosarul dupa data deschiderii dreptului la pensie atunci:

- in cazul pensiei limita de varsta, veti primi pensie de la data depunerii dosarului
- in cazul pensiei anticipata/anticipata partiala, veti primi pensie de la data depunerii dosarului - daca de la acea data nu mai lucrati - sau..de la data incetarii contractului de munca
Re: deschiderea dreptului la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/18/2013 8:18am
Raspunsul domnului blueM contine erori
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Dosarul de pensie poate fi depus incepand cu data deschiderii dreptului la pensie care in cazul pensiei dv pentru limita de varsta este 07 noiembrie 2014.
Data deschiderii dreptului dv la pensie anticipata partiala 07 noiembrie 2009.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1