Subiect "pensie invaliditate" Deschis de sava grigoras la data: 11/18/2013 9:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: sava grigoras la data: 11/18/2013 9:28am
Gen:masculin
Data nasterii: 24/09/1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date: 14 ani grupa 2
Intrebare:inca lucrez fara a lua nici o zi concediu medical cu toate ca am fost diagnosticat cu cancer mamar cu metastaze plamini si oase ,am terminat sedintele de citostatice si acum urmez tratamentul cu hormoni si o perfuzie zometa o data pe luna,urmeaza tomograf si poate operatie
intrebarea mea: ma pot pensiona cu grad de invaliditate chiar daca nu am avut concediu medical?
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/19/2013 7:38am
Nu ne pronuntam privind diagnosticul care pentru noi este o enigma dar nu avem cunostinte medicale in acest domeniu.
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate nu este o conditie expresa concediul pentru incapacitate de munca ci incadrarea de catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca in in unul din gradele de invaliditate.
Pe de alta parte ne intrebam cum veti putea convinge medicul expert ca vi s-a redus capacitatea de munca sub 50 % daca dv nu aveti concediu de incapacitate temporara de munca.
Oricum sfatul nostru este sa faceti primul pas si sa va adresati Comisiei de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa teritoriala de pensii.
Va dorim multa sanatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1