Subiect "penalizare pensie partial anticipată" Deschis de CAROLA la data: 11/19/2013 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie partial anticipată
Scris de: CAROLA la data: 11/19/2013 4:56am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:am facut întrerupere de 3 ani pentru cresterea copiilor în 1982
Intrebare:cu ce ma ajuta cei 4 ani de cotizare peste stagiul minim /suplimentari la calculul pensiei partial anticipate?
Re: penalizare pensie partial anticipată
Scris de: la pensie la data: 11/20/2013 7:05am
Ati mai pus aceasta intrebare in 11 noiembrie anul acesta la care v-am raspuns.
Presupunand ca nu ati citit raspunsul anterior il repetam:
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti
- varsta mai mica cu maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare (nu ati dat luna nasterii pentru a va calcula varsta standard de pensionare dar este intre 60 ani si 4 luni si 60 ani si 7 luni )
- Stagiul complet de cotizare (nu ati dat luna nasterii pentru a o calcula stagiul complet de cotizare dar este intre 30 ani si 4 luni si 30 ani si 7 luni ).
Dv indepliniti ambele conditii iar faptul ca aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare va ajuta sa aveti o pensie mai mare.
Daca nu ati inteles rspunsul nostru anterior dati-ne macar luna de nastere pentru a va da un exemplu de calcul.
Re: penalizare pensie partial anticipată
Scris de: carola la data: 12/02/2013 2:29am
Gen:F
Data nasterii:24.07.1956
Stagiul de cotizare:36
Alte date:intrerupere 3 ani pentru crestere copii 1982-1985
Intrebare:pentru anticipata partial
Re: penalizare pensie partial anticipată
Scris de: la pensie la data: 12/03/2013 7:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 24 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada de intrerupere pentru crestere copii nu se ia nici in calculul stagiului de cotizare nici a punctajului pensiei.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti. De exemplu daca o cereti in 24 decembrie 2013 diminuarea ar fi de 27,75 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1