Subiect "venituri nevalorificate" Deschis de Geta la data: 11/19/2013 5:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri nevalorificate
Scris de: Geta la data: 11/19/2013 5:01pm
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dupa primirea deciziei de pensionare, am solicitat CJP imediat buletinul de calcul care, se pare, intarzaie peste cele 30 zile cu drept de contestatie. Daca ulterior (dupa trecerea termenului respectiv) voi constata ca nu mi-au fost luate in calcul toate veniturile realizate si prevazute de lege din urmatoarele motive:
1)societatea care "m-a pensionat" nu a depus declaratii rectificative in timp util (anumite venituri din ultimul an de activitate), cum presupun ca este cazul, in urma calculului simulat facut de mine
si/sau
2) erori de calcul al casei de pensii...
Ce si cum trebuie sa procedez astfel incat sa pot beneficia de dreptul legal la o pensie corect determinata?
Multumesc!
Re: venituri nevalorificate
Scris de: la pensie la data: 11/20/2013 8:52am
Cele doua situatii sunt complet diferite :
1 In cazul in care la dosarul de pensie nu au fost depuse documente privind toate veniturile de care ati beneficiat trebuie sa procurati documente care sa dovedeasca veniturile de care ati beneficiat si le depuneti la Casa de pensii cerand recalcularea pensiei conform art 107 alin (3) din legea pensiilor 263/2010.
2 In cazul in care constatati erori de calcul, pe care puteti sa le argumentati, trebuie sa faceti contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii chiar daca termenul de contestatie este depasit argumentand ca depasirea se datoreaza intarzierii la primirea buletinului de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1