Subiect "calcul pensie pentru sotul meu" Deschis de cojocar la data: 11/20/2013 1:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie pentru sotul meu
Scris de: cojocar la data: 11/20/2013 1:34am
Gen:m
Data nasterii:24.06.1952
Stagiul de cotizare:cotizat 26 ani toti in grupa a-2-a
Alte date:are o vechime calculata de peste 30 ani
Intrebare:in ce an poate iesi la pensie anticipata (sau orce fel de pensie cat mai urgenta)deoarece are peste 61 ani, nu lucreaza acum si este bolnav ,dar nu poate iesi la pensie de boala.
Re: calcul pensie pentru sotul meu
Scris de: blueM la data: 11/20/2013 2:02am
cojocar :
Gen:m
Data nasterii:24.06.1952
Stagiul de cotizare:cotizat 26 ani toti in grupa a-2-a
Alte date:are o vechime calculata de peste 30 ani
Intrebare:in ce an poate iesi la pensie anticipata (sau orce fel de pensie cat mai urgenta)deoarece are peste 61 ani, nu lucreaza acum si este bolnav ,dar nu poate iesi la pensie de boala.

*****************************************************
Trebuie sa aiba o vechime de cel putin 35 ani.
Din datele furnizate rezulta:
- conditii normale = 4 ani
- grupa II de munca = 26 ani (sa fie lucrati cu timp 100%)
- spor grupa II = 6 ani si 6 luni (se acorda un spor de 3 luni la 1 an)
TOTAL: 36 ani si 6 luni
Se poate pensiona pentru limita de varsta la orice data
( i se reduce varsta de pensionare cu 6 ani urmare celor 26 ani de grupa II)
Re: calcul pensie pentru sotul meu
Scris de: la pensie la data: 11/20/2013 9:09am
Datele privind stagiul de cotizare sunt confuze. Nu ati explicat clar daca are numai 26 ani lucrati si realizarea stagiului de cotizare de peste 30 ani s-a facut prin sporul de stagiu de cotizare de 6 ani si 6 luni pentru stagiul de cotizare de 26 ani lucrat in grupa II. Noi asa presupunem.
In acest caz poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani adica 24 iunie 2017.
Poate beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca numai daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 35 ani.
Daca in afara de stagiul de 26 ani lucrat in gr II mai are si alt stagiu lucrat efectiv reveniti cu precizari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1