Subiect "calcul pensie invaliditate" Deschis de GICA la data: 11/20/2013 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invaliditate
Scris de: GICA la data: 11/20/2013 4:17am
Gen:F
Data nasterii:15.03.1960
Stagiul de cotizare:12,6 ani, gr. 1a proc. 100%-asimilat in conditii deosebite -perioada 1980-1992, somaj 9 luni in 1992
Alte date:Am depus dosarul de pensionare de invaliditate gr. 2, conform Legii nr. 263/2010, art.68, lit.b.
Intrebare:Cum se va calcula pensia de invaliditate?.
Ce stagiu potential mi se va acorda?
La cit se va imparti punctajul total?
Va multumesc.
Re: calcul pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/21/2013 8:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 15 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pensia de invaliditate se va calcula asemanator cu pensia pentru limita de varsta adica :
-Se calculeaza un puctaj lunar impartind veniturile realizate de dv cu salariile medii pe economie din acea luna.
- Se majoreaza cu 50% punctajele lunare pe perioada lucrata in gr I de munca
- Pe perioada in care ati fost in somaj se ia in calcul ajutorul de somaj.
- Pe perioada stagiului potential in cazul dv se ia un punctaj lunar de 0,55 puncte
- Se calculeaza un punctaj mediu pe an impartind suma punctajelor lunare pe perioada unui an calendaristic la 12
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea sumi punctajelor anuale calculate ca mai sus cu salariul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni.
Nu este clar daca mai aveti alt stagiu de cotizare in afara cel din gr I si cel asimilat pentru perioada de somaj din aceasta cauza va vom explica cum se calculeaza stagiul potential in doua variante.
1 Daca mai aveti si alt stagiu de cotizare stagiul potential va fi calculat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul de cotizare efectuat la data depunerii dosarului (incluse cele 9 luni de somaj), dar nu mai mult de cca 8 ani cat mai puteti realiza pana in 15 noiembrie 2021.
2 Daca nu mai aveti alt stagiu de cotizare stagiul potential va fi cat mai puteti realiza pana in 15 noiembrie 2021 adica cca 8 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1