Subiect "Ce ma sfatuiti??" Deschis de Ghinea Constantin la data: 11/20/2013 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce ma sfatuiti??
Scris de: Ghinea Constantin la data: 11/20/2013 12:43pm
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:43 ani + 11 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. O data cu primirea Deciziei de pensionare, am primit si un Buletinul de calcul al pensiei. Am constatat citeva nepotriviri intre sumele inscrise in Cartea de munca si acest Buletin. M-am adresat Societatii comerciale unde am lucrat (IOR) si aceasta mi-a comunicat perioada solicitata (pentru fiecare luna in parte) si care difera (citeva luni) de datele din Buletinul de calcul. Ceeace vreau sa va intreb pe d-stra este ca nu stiu cine detine adevarul. Valorile comunicate de IOR sunt certificate de Directorul general si cel Economic, si sunt valori care ma avantajeaza. Ce sa fac ? Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Ce ma sfatuiti??
Scris de: la pensie la data: 11/21/2013 10:15am
Nu putem sa decidem noi cine are dreptate deoarece nu ati datele necesare analizei.
Este posibil ca amandoi sa aiba dreptate.
Adeverinta de la intrepridere poate sa va prezinte sumele castigate iar in calcul se iau numai sumele care intra in baza de calcul explicate de noi pe larg in pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
pe care v-am sfatuit, in raspunsul la alt mesaj, sa o cititi.
De exemplu sumele primite pentru orele suplimentare lucrate peste program nu se iau in calculul pensiei.
In concluzie va sfatuim sa analizati diferentele intre cele doua cifre avand in vedere baza de calcul a punctajului pensiei.
Re: Ce ma sfatuiti??
Scris de: Ghinea Constantin la data: 11/21/2013 11:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Poate am insistat prea mult pe acest aspect, dar credeti-ma, (nu am posibilitatea sa va atasez documentul de la IOR) am comparat NUMAI valorile inscrise la rublica "Suma care a constituit baza de calcul al contributiilor la bugetul asigurarilor sociale de stat(lei)". Nu mi-ar fi trecut prin cap sa compar datele din Buletinul de calcul cu alte date decit cele de la rublica specificata mai sus. De altfel, majoritatea veniturilor mele - comparate - sunt sume identice.
Re: Ce ma sfatuiti??
Scris de: la pensie la data: 11/22/2013 6:27am
Dupa cum stiti din schimbul de mesaje anterior nu ne deranjaza insistentele daca acestea sunt constructive.
In acest caz concret nu ajuta la nimic daca ne trimiteti doua tabele in care in anumite luni sunt sume diferite, daca nu avem elemente din care sa deducem eroarea. Cei care pot identifica erorile sunteti dv si functionarii angajatorului care pot descompune aceste sume in elementele care le compun si numai dupa aceea putem discuta cine a gresit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1