Subiect "calcul pensie" Deschis de FIFEA ANDREIA la data: 11/21/2013 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: FIFEA ANDREIA la data: 11/21/2013 5:57am
Gen:F
Data nasterii:22.05.1954
Stagiul de cotizare:14 ani 6 luni 25 zile
Alte date: din perioada sus mentionata 31 zile (cf inscris carte munca) concediu fara plata
Intrebare:
In conditiile mentionate mai sus si in plus din total perioada 9 luni si 20 zile cf inscrisurilor rezulta "angajata conform Art. 70 (2) temporar 1/2 norma va rugam sa aveti amabilitatea sa imi raspundeti:

1. data iesirii la pensie pentru limita de varsta
2. perioada de 9 luni si 20 zile este considerata vechime integrala sau redusa la jumatate in acest caz fiind necesara completarea vechimii totale pana la atingerea cotizatiei de 14 ani si 6 luni

Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat

Andreia Fifea
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/22/2013 6:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Situatia nu este clara deoarece nu ati precizat perioada in care ati lucrat cu 1/2 norma.
1.Perioada de concediu fara plata, daca este inscrisa in carnetul de munca, nu se ia in calculul stagiului de cotizare.
2 Perioada lucrata cu 1/2 norma, daca este inainte de 01 ianuarie 2011 se ia in calcul la jumatate iar daca este dupa aceasta data se ia in calcul integral.
3 Noi va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv cu actele pe care le detineti si cereti sa vi se calculeze stagiul de cotizare in vederea completarii lui prin contract de asigurare sociala. Dupa acest calcul sa faceti un efort financiar pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta.
Re: calcul pensie
Scris de: blueM la data: 11/22/2013 7:05am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Situatia nu este clara deoarece nu ati precizat perioada in care ati lucrat cu 1/2 norma.
1.Perioada de concediu fara plata, daca este inscrisa in carnetul de munca, nu se ia in calculul stagiului de cotizare.
2 Perioada lucrata cu 1/2 norma, daca este inainte de 01 ianuarie 2011 se ia in calcul la jumatate iar daca este dupa aceasta data se ia in calcul integral.
3 Noi va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv cu actele pe care le detineti si cereti sa vi se calculeze stagiul de cotizare in vederea completarii lui prin contract de asigurare sociala. Dupa acest calcul sa faceti un efort financiar pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta.

*****************************************************
ART. 106/ Codul muncii
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
Perioada lucrata de dvs cu jumatate de norma se ia in calcul ca fiind cu norma intreaga daca a fost desfasurata dupa data de 05/07/2005 (Codul muncii a fost modificat in acest sens cu OUG 65/2005 prin abrogarea art 140 alin (4)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1