Subiect "contestatie" Deschis de gradescu maria la data: 11/22/2013 4:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie
Scris de: gradescu maria la data: 11/22/2013 4:50am
Gen:
Data nasterii:17 07 1952
Stagiul de cotizare:11 ani 3 luni 15 zile
Alte date:
Intrebare:am cumva dreptul la pensie de oricare la cea de limita de varsta am fost respinsa
Re: contestatie
Scris de: blueM la data: 11/22/2013 8:47am
gradescu maria :
Gen:
Data nasterii:17 07 1952
Stagiul de cotizare:11 ani 3 luni 15 zile
Alte date:
Intrebare:am cumva dreptul la pensie de oricare la cea de limita de varsta am fost respinsa

****************************************
- Dosarul dvs a fost respins intrucat nu ati real;izat vechimea in munca de 13 ani si 4 luni ceruta de Legea pensiilor.
- Pentru a beneficia de pensie limita de varsta, indicat ar fi sa va angajati si sa lucrati macar cu 1 ora pe zi (taxele sunt mai mici atat pt angajator cat si pt dvs)timp de 2 ani, 1 luna si 15 zile.
Altfel ... nu veti beneficia niciodata de pensie pentru limita de varsta.
Re: contestatie
Scris de: la pensie la data: 11/23/2013 8:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 septembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni.
Nu mai puteti benificia de pensie anticipata, anticipata partriala sau de invaliditate. Nu avem date sa ne pronuntam daca puteti beneficia de pensie de urmas.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 15 zile (domnul blueM a facut o eroare).
In privinta modului de completare a stagiului de cotizare este corecta si solutia data de domnul blueM dar acesta este greu de realizat.
Noi va propunem solutia de a incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii teritoriala desi aceasta este relativ costisitoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1