Subiect "acte pensie" Deschis de MARIA MOGOS la data: 11/22/2013 11:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte pensie
Scris de: MARIA MOGOS la data: 11/22/2013 11:38am
Gen:femeiesc
Data nasterii:01.07.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am o cunostinta ,Marinel Tudora, care e plecata in America din anul 1991. E nascuta in Slatina jud.Olt,dar a lucrat in Brasov ultima perioada.Ar vrea sa stie cum se procedeaza cu dosarul de pensionare ( ea avand mai multe locuri de munca aici in Romania si nu are dacat cartea de munca ), intrebarea fiind poate altcineva sa-i bage dosarul sau trebuie sa se prezinte personal si daca trebe la Braov sau la Slatina.
Va multumesc foarte mult.
Re: acte pensie
Scris de: la pensie la data: 11/25/2013 4:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta daca are un stagiu de cotizare de minim 15 ani trebuie sa intocmeasca un dosar de pensie. Dosarul de pensie poate fi depus de persoana respective sau de catre o persoana din Romania imputernicita prin o procura, pentru intocmire si depunere dosar, eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei din tara de domiciliu a persoanei din America.
Daca pe perioada lucrata a beneficiat si de alte sporuri pentru conditiile de munca, netrecute in carnetul de munca, in afara de sporul de vechime, pentru a fi luate in calcul trebuie ceruta adeverinta cu aceste sporuri de la fiecare angajator
Dar inainte de intocmire a dosarului trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca dansa nu a prezentat carnetul de munca pentru scanare trebuie mai intai sa se reglementeze aceasta. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta deasemenea fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura.
Atat scanarea cat si depunerea dosarului de catre ata persoana imputernicita prin procura poate fi facuta la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul persoanei imputernicite.
Pentru mai multe informatii vizitati site-ul Casei Nationale de pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
unde gasiti si lista actelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1