Subiect "trecere la pensie de limita de virsta" Deschis de motros la data: 11/22/2013 11:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie de limita de virsta
Scris de: motros la data: 11/22/2013 11:56am
Gen:f
Data nasterii:01.08.1958
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni
Alte date:Sunt pensionar de invaliditate grad 3 , de 6 luni.La aceasta data (nov 2013) am fost evaluata la Comisia de handicap cu grad 3 (mediu) : permanent, nerevizuibil, handicap mentionat din nastere , conf. legii 263/2010 art 58 lit c.
Intrebare:Avand in vedere starea mea prezenta de pensionar de invaliditate gr 3 , cu o vechime de 6 luni dar si a posesiei cu data de 5 Nov 2013 , a certificatului mai sus mentionat, cu datele prezentate , va rog sa imi comunicati daca se poate avand in vedere ca de la Comisia de handicap mi s-a recomandat sa il depun la CASA DE PENSII , acest certificat:
1. Pot sa il depun imediat acest certificat , impreuna cu talonul de pensie de invaliditate precum si adeverinta cu cele 5 luni lucrate in regim de 4 ore , dupa pensionare, pentru a putea deveni pensionar de limita de virsta SAU trebuie sa astept pana la expirarea anului de pensionare de invaliditate (adica luna iunie 2014)?
Re: trecere la pensie de limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 11/25/2013 5:00am
Puteti depune imediat certificatul de handicap mediu pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.
Nu este necesar sa depuneti adeverinta cu sumele castigate pe perioada lucrata dupa iesirea la pensie de invaliditate pentruca acestea se afla inregistrate in arhiva electronica a Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1