Subiect "contributii CAS" Deschis de marius la data: 11/26/2013 10:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii CAS
Scris de: marius la data: 11/26/2013 10:10am
Gen:masculin
Data nasterii:30.06.1983
Stagiul de cotizare:2004-in prezent
Alte date:
Intrebare:In prezent lucrez pe un salariu brut de 940 RON la acest salariu am o contributie CAS de 98 RON din care 39 RON se vireaza catre fondul privat de pensii, iar incepand cu anul 2016 catre CNPAS se va vira doar 4,5% din cei 10.5% CAS, in ritmul asta catre CNPAS nu se va vira mai nimic din contributiile mele CAS de 10.5% ci mai mult catre privat ,ori eu nu cred sa iau vreodata pensie de la privat, acestea fiind spuse intrebarea este, pot sa-mi complectez contributiile CAS prin plata personala catre CNPAS plus peste ce-mi vireaza angajatorul?, in anul 2008 am lipsa stagiu de cotizare lunile MAI,IUNIE,IULIE,AUGUST,SEPTEMBRIE,OCTOMBRIE SI NOIEMBRIE, pentru aceste luni i-mi pot plati contributia CAS personal catre CNPAS?, pot solicita de la CNPAS o situatie privind stagiul meu de cotizare din AUGUST 2004 pana in prezent?
Re: contributii CAS
Scris de: blueM la data: 11/27/2013 3:09am
marius :
Gen:masculin
Data nasterii:30.06.1983
Stagiul de cotizare:2004-in prezent
Alte date:
Intrebare:In prezent lucrez pe un salariu brut de 940 RON la acest salariu am o contributie CAS de 98 RON din care 39 RON se vireaza catre fondul privat de pensii, iar incepand cu anul 2016 catre CNPAS se va vira doar 4,5% din cei 10.5% CAS, in ritmul asta catre CNPAS nu se va vira mai nimic din contributiile mele CAS de 10.5% ci mai mult catre privat ,ori eu nu cred sa iau vreodata pensie de la privat, acestea fiind spuse intrebarea este, pot sa-mi complectez contributiile CAS prin plata personala catre CNPAS plus peste ce-mi vireaza angajatorul?, in anul 2008 am lipsa stagiu de cotizare lunile MAI,IUNIE,IULIE,AUGUST,SEPTEMBRIE,OCTOMBRIE SI NOIEMBRIE, pentru aceste luni i-mi pot plati contributia CAS personal catre CNPAS?, pot solicita de la CNPAS o situatie privind stagiul meu de cotizare din AUGUST 2004 pana in prezent?

***********************
- Orice persoană care doreşte să se asigure, respectiv să îşi completeze venitul asigurat, poate incheia cu Casa de pensii de care apartine cu domiciliul, un Contract de asigurare sociala.
- Venitul lunar asigurat nu poate fi mai mic decât suma de 741 lei şi mai mare decât valoarea de 10.585 lei. Cota CAS stabilita este de 31,3% aplicata la venitul pentru care va asigurati. Acest Contract nu are efect retroactiv, producand efecte de la data incheierii lui.
- Da, puteti solicita Casei de pensii, eliberarea unei Adeverinte privind Stagiului de cotizare realizat pentru perioada lucrata dupa 01.04.2001.
Re: contributii CAS
Scris de: la pensie la data: 11/27/2013 4:35am
Repartizarea cotelor de CAS intre fondul privat de pensii si cel de stat este o decizie politica pe care nu are rost sa o comentam.
Asa cum v-a explicat domnul blueM puteti mari contributia la fondul de pensii de stat prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii. Noi insa nu va recomandam sa faceti acest lucru deoarece eficienta economica a unei astfel de investitii este scazuta si va recomandam sa alegeti alta solutie de economisire mai eficienta, poate chiar un depozit bancar la o banca unde sunt asigurate depozitele bancare.
Puteti cere la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare de la angajare la zi”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1