Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Gabriela Tudor la data: 11/27/2013 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Gabriela Tudor la data: 11/27/2013 6:04am
Gen:F
Data nasterii:15.12.1958
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date: Studii superioare 5 ani - cursuri la zi
Intrebare: Cand si in ce conditii as putea beneficia de pensie anticipata, avand in vedere ca in ultimii 8 ani am lucrat cu norma de 2 ore/zi?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/28/2013 3:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 56 ani si 3 luni adica dupa 15 martie 2015 daca aveti stagiul de cotizare de minim 31 ani si 3 luni.
In privinta stagiului de cotizare nu este clar daca in ultimii 8 ani ati lucrat numai cu contract cu timp partial de 2 ore pe zi.sau ati avut si contract cu timp integral.
Daca ati lucrat numai cu contract cu timp partial pentru pensia anticipata partiala, dupa parerea noastra, veti avea probleme cu stagiul de cotizare pentruca pentru aceasta nu se ia in calcul perioada studiilor universitare iar perioada lucrata cu timp partial se ia in calcul partial (numai 1/4) in perioada inainte de 01 ianuarie 2011 si integral (1/1)dupa aceasta perioada. Privind acest calcul va sfatuim sa va adresati si la ghiseul Casei de pensii.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Gabriela Tudor la data: 11/28/2013 3:56am
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
In ultimii 8 ani am lucrat numai cu timp partial.
Inteleg ca acest lucru poate afecta numai pensia anticipata partiala si ca, din acest motiv, nu-mi puteti spune care va fi procentul de penalizare?
Puteti insa sa-mi spuneti daca la calculul pensiei pentru limita de varsta se va lua in calcul integral aceasta perioada, chiar daca a fost cu timp partial?
Apelez la dvs pentru ca imi este extrem de neplacut sa am de-a face cu autoritatile...


la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 56 ani si 3 luni adica dupa 15 martie 2015 daca aveti stagiul de cotizare de minim 31 ani si 3 luni.
In privinta stagiului de cotizare nu este clar daca in ultimii 8 ani ati lucrat numai cu contract cu timp partial de 2 ore pe zi.sau ati avut si contract cu timp integral.
Daca ati lucrat numai cu contract cu timp partial pentru pensia anticipata partiala, dupa parerea noastra, veti avea probleme cu stagiul de cotizare pentruca pentru aceasta nu se ia in calcul perioada studiilor universitare iar perioada lucrata cu timp partial se ia in calcul partial (numai 1/4) in perioada inainte de 01 ianuarie 2011 si integral (1/1)dupa aceasta perioada. Privind acest calcul va sfatuim sa va adresati si la ghiseul Casei de pensii.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/29/2013 2:45am
Stagiul de cotizare necesar pentru pensia pentru limita de varsta este cel minim de 15 ani pe care il indepliniti.
Stagiul de cotizare necesar pentru pensie anticipata partiala este cel complet de 31 ani si 3 luni fara a lua in calcul perioada facultatii iar perioada lucrata cu timp partial inainte de 01 ianuarie 2011 se ia in calcul o patrime.
Datorita faptului ca dupa 01 ianuarie 2011 timpul lucrat partial se calculeaza integral ca stagiu de cotizare daca lucrati in continuare 2 ore pe zi in cca 3 ani puteti indeplini stagiul complet de cotizare si puteti sa cereti pensie anticipata partiala. Diminuarea pensiei anticipate partiale se calculeaza inmultind numarul de luni de la data cererii acestei pensii pana la 15 martie 2020, cu 0,75 %.
Exemplu : Daca cereti pensia anticipata partiala in 01 octombrie 2016 pana la 15 martie 2020 aveti 3 ani, 5 luni si 14 zile si se iau in calcul 42 de luni care inmultite cu 0,75 % dau 31,50%.
Perioada lucrata cu timp partial se ia in calculul punctajului pensiilor pentru limita de varsta si anticipata partial cu sumele castigate pentru care ati platit CAS.
Va intelegem retinerea fata de autoritati dar numai pentru latura represiva nu si pentru obligatiile lor fata de cetatean.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1