Subiect "Decizie pensionare" Deschis de Adriana la data: 12/04/2013 12:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensionare
Scris de: Adriana la data: 12/04/2013 12:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ubiect: Decizie pensionare
Buna ziua, am un angajat care a primit decizia de pensionare pe motive medicale dar acesta nu mi-a adus-o la biroul personal pentru ai putea inceta CIM. In schimb a adus decizia medicala asupra capacitatii de munca ( poate lucra 4 ore/zi), si am modificat CIM cu timp partial. Am procedat corect? Daca este cazul, acest angajat poate fi trimis in somaj?
Re: Decizie pensionare
Scris de: blueM la data: 12/05/2013 3:02am
Adriana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ubiect: Decizie pensionare
Buna ziua, am un angajat care a primit decizia de pensionare pe motive medicale dar acesta nu mi-a adus-o la biroul personal pentru ai putea inceta CIM. In schimb a adus decizia medicala asupra capacitatii de munca ( poate lucra 4 ore/zi), si am modificat CIM cu timp partial. Am procedat corect? Daca este cazul, acest angajat poate fi trimis in somaj?

***************************
1) Daca este beneficiar al pensiei de invaliditate nu poate primi indemnizatie de somaj! (nici nu i se retine contributia de somaj daca lucreaza)
2) Ati procedat corect modificand durata muncii. In acest caz, intrucat persoana respectiva lucreaza cu 4 ore, trebuie sa ii eliberati o adeverinta din care s areiasa acest lucru, sa o depuna la casa de pensii. Altfel, Casa de pensii nu il pune in plata pensiei nestiind care este ultima zi de concediu medical sau daca lucreza cu jumatate de norma.
IMPORTANT:
In cazul oricarei pensionari de invaliditate, CIM nu inceteaza cf art 56 lit "c"/ C muncii - de la data primirii Deciziei de pensie!!
Re: Decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/05/2013 3:13am
Acest site nu este destinat angajatorilor si nici nu dam consultatii privind legislatia muncii. Pentru acestea trebuie sa va adresati Inspectoratului Teritorial de Munca si pentru faptul ca pentru deciziile dv va asumati o anumita raspundere.
Putem totusi sa va dam unele indrumari :
Procedura de incadrare in grad de invaliditate este explicata pe larg in capitolul IV art 81-90 din normele de aplicare a legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
De aici rezulta ca procedura de incadrare in gradul de invaliditate, pana la depunerea dosarului de pensie de invaliditate, trebuia sa se incadreze in perioada concediului de incapacitate temporara de munca si daca avea dificultati in a se incadra in acest timp trebuia sa ceara prelungirea concediului medical.
Dupa depunerea dosarului de pensionare nu mai trebuie sa desfasoare activitate pentruca are dreptul la pensie de invaliditate.
Angajarea cu timp partial, dar nu mai mult de 50 % din programul normal, trebuie sa se faca numai dupa ce are decizia de pensionare.
Orice abatere de la acest curs normal trebuie facuta cu aprobarea ITM-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1