Subiect "adeverinta pensionare" Deschis de marinescu ioan la data: 12/04/2013 1:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta pensionare
Scris de: marinescu ioan la data: 12/04/2013 1:08pm
Gen:m
Data nasterii:iunie 1951
Stagiul de cotizare:42ani 8 luni
Alte date:
Intrebare: am auzit ca la iesirea la pensie se cere o adeverinta cu venituri de la 01 01 2011 ,in baza carei legi ,daca toate veniturile sunt date pe discheta, calculator la casa judeteana de pensi.
Re: adeverinta pensionare
Scris de: blueM la data: 12/05/2013 2:53am
marinescu ioan :
Gen:m
Data nasterii:iunie 1951
Stagiul de cotizare:42ani 8 luni
Alte date:
Intrebare: am auzit ca la iesirea la pensie se cere o adeverinta cu venituri de la 01 01 2011 ,in baza carei legi ,daca toate veniturile sunt date pe discheta, calculator la casa judeteana de pensi.

*************************************
Cu ocazia pensionarii nu se cere o Adeverinta cu VENITURI dupa data de 01.01.2011.
Se cere o Adeverinta de vechime, din care sa rezulte ca dupa aceasta data ati fost/sunteti angajat. Se cere asa ceva intrucat la acesta data s-a abrogat Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă.

ART. 279/ Codul muncii
(1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.

Dupa aceasta data, vechimea in munca se probeaza cu adeverinta de vechime.
Pentru a intelege necesitatea acestei adeverinte va dau un exemplu:
Dvs aveti domiciliul in Jud Arges iar firma de acolo, la care lucrati, are sediul social la Cluj.
Cand depuneti dosarul de pensie, casa de pensii din arges poarta corespondenta cu casa de pensii din cluj prin care solicita stagiul dvs de cotizare (contributiile dvs lunare din declaratia nominala lunara lucrata in acea firma)
Re: adeverinta pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/05/2013 3:23am
Raspunsul domnului blueM este corect
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1