Subiect "omisiune venituri la calcul pensie" Deschis de Geta la data: 12/04/2013 3:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
omisiune venituri la calcul pensie
Scris de: Geta la data: 12/04/2013 3:31pm
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am fost pensionata cu data de 01.09.2013 primind decizia de pensionare dupa 2 luni. Am solicitat Buletinul de calcul de la CJP pe care l-am primit dupa trecerea termenului de contestatie. Am constatat ca nu mi s-au luat in calcul venitul realizat (suma contributiva) in ultima luna de munca (august 2013), cu siguranta vina apartinand unitatii la care am lucrat (CFR SA) care nu depusese declaratiile de contributii la asigurarile sociale pe luna august a.c. la data cand mi s-a calculat pensia. Ati mai intalnit asemenea cazuri? Ce se mai poate face, CJP va primi informatia (declaratia respectiva se depune la Casa de pensii Bucuresti)si va actiona din oficiu sau trebuie sa le sesizez eu "omisiunea"? Este caz de "contestatie" sau de solicitare a recalcularii?
Multumesc mult!
Re: omisiune venituri la calcul pensie
Scris de: blueM la data: 12/05/2013 2:36am
Geta :
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am fost pensionata cu data de 01.09.2013 primind decizia de pensionare dupa 2 luni. Am solicitat Buletinul de calcul de la CJP pe care l-am primit dupa trecerea termenului de contestatie. Am constatat ca nu mi s-au luat in calcul venitul realizat (suma contributiva) in ultima luna de munca (august 2013), cu siguranta vina apartinand unitatii la care am lucrat (CFR SA) care nu depusese declaratiile de contributii la asigurarile sociale pe luna august a.c. la data cand mi s-a calculat pensia. Ati mai intalnit asemenea cazuri? Ce se mai poate face, CJP va primi informatia (declaratia respectiva se depune la Casa de pensii Bucuresti)si va actiona din oficiu sau trebuie sa le sesizez eu "omisiunea"? Este caz de "contestatie" sau de solicitare a recalcularii?
Multumesc mult!

***************************
Nu ati precizat ce fel de pensie ati solicitat.
Daca ati solicitat pensie limita de varsta, primiti pensia de la data depunerii dosarului si daca ati continuat activitatea trebuie sa solicitati recalcularea pensiei prin adaugarea perioadei lucrate de la data depunerii dosarului pana la data incetarii activitatii. (cerere tip + adev de la serviciu).

- Unitatea unde ati lucrat nu are nici o vina, termenul legal de depunere a Declaratiilor nominale lunare pentru luna august era ziua de 25 ale lunii septembrie.
Re: omisiune venituri la calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/05/2013 3:55am
Domna se refera la sumele primite pentru luna ugust 2013 deci ultima luna inainte de depunerea dosarului Aceasta uneori are o mai mare importanta decat o luna obisnuita pentruca in acea luna sunt inregistrate anumite sume acordate ca prima pentru iesirea la pensie. Daca este vorba si de prime retineti ca suma maxima lunara luata in calcul in acest an nu trebuie sa depaseasca suma de 11115 lei
Nu putem sa ne pronuntam asupra vinovatiei dar aparent este a Casei de pensii care nu a inceput calculul imediat ce ati depus dosarul.
In legea pensiilor 263/2010 art 107 alin (1) prevede “In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii … opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile care se impun, prin decizie de revizuire”.
Noi consideram ca dv sa ignorati expresia”din oficiu” pentruca ne indoim ca aceasta se va face si sa faceti sesizare la Casa de pensii teritoriala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1