Subiect "cand pot sa ies la pensie" Deschis de nacu costica la data: 12/06/2013 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ies la pensie
Scris de: nacu costica la data: 12/06/2013 5:32am
Gen:
Data nasterii:20 12 1953
Stagiul de cotizare:17 ani plus stagiu militar i an si 6 ,luni mentionati pe cartea de munca
Alte date:23 ani lucrati in italia
Intrebare:Am dubla cetatenie romana italiana lucrez in italia cu carte de munca aici de 23 de ani vreau sa ies aici la pensie si vreau sa cumulez ani din romania cum fac ,mentionez ca aici am vorbit la patronatele sindicale si daca cumulez ani din romania cu cei de aici pot sa ies la pensie la 43 de ani vechime si varsta de 58 de ani eu am 60 de ani si am probleme cu serviciu deoarece dupa cum stiti datorita crizei cei care avem o varsta ca a mea santem in pericol,va rog foarte frumos si va multumesc mult,puteti sa-mi dati o informatie corecta ....stima si consideratie pentru site d-stra
Re: cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/07/2013 7:37am
Dv veti primi o pensie comunitara compusa din doua componente, o componenta platita de statul Roman pentru stagiul de cotizare din Romania si o componenta platita de institutia din Italia la care ati contribuit la pensie. Cele doua componente sunt calculate conform legislatiei in vigoare din tarile respective.
Daca pentru deschiderea dreptului la pensie legislatia prevede un anumit stagiu de cotizare sunt recunoscute reciproc stagiile din cealalta tara dar numai ca vechime.
In Romania aveti urmatoarele drepturi de pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 decembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani, La aceasta pensie conditia de stagiu este de minim 15 ani pe care il aveti fara a face dovada stagiului de cotizare din Italia
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %. La varsta de 60 ani adica in 20 decembrie 2018. La aceasta pensie conditia de stagiu este de minim 35 ani pe care il aveti daca faceti dovada stagiului de cotizare din Italia
In Romania in ultimii ani a fost initiata o actiune obligatorie de scanare a carnetelor de munca si daca aveti carnetul de munca in posesia dv acesta trebuie prezentat la una din Casele de pensii teritoriale din Romania pentru scanare
Pentru alte informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Daca mai aveti intrebari reveniti si va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1