Subiect "Stagiul de cotizare" Deschis de ion la data: 12/07/2013 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiul de cotizare
Scris de: ion la data: 12/07/2013 7:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:perioada de pensie de invaliditate se adauga la stagiul de cotizare
Re: Stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 12/09/2013 2:04am
Raspunsul nu este simplu daca nu dati situatia in care vreti sa utilizati aceasta perioada, in cazul lipsei acestei informatii suntem nevoiti sa facem o sinteza a prevederilor legii pensiilor si prin aceasta complicam raspunsul:
Astfel:
- Perioada cat se primeste pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare iar stagiile de cotizare asimilate uneori sunt luate in calcul si alte ori nu.
- Stagiul de cotizare asimilat pentru perioada pensiei de invaliditate se ia in calculul stagiului de cotizare : la calculul pensiei pentru limita de varsta, pentru stagiul de cotizare necesar acordarii reducerii varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca si la stagiul minim de cotizare.
- Stagiul de cotizare asimilat pentru perioada pensiei de invaliditate nu se ia in calculul stagiului de cotizare : la calculul pensiilor anticipata, anticipata partiala si al pensiei de invaliditate in cazul modificarii gradului de invaliditate. Deasemeni acest stagiu nu se ia in calculul necesar acordarii stagiului potential in cazul unei alte pensii de invaliditate .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1