Subiect "calcul" Deschis de raissa la data: 12/09/2013 10:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul
Scris de: raissa la data: 12/09/2013 10:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,pentru a relua pensia de invaliditate cu acordul comisiei de expertiza(intrerupta pentru inceperea activitatii,dar boala a recidivat),care sunt pasii de urma:
-dosarul trebuie depus personal la casa de pensii
-ce acte trebuiesc pentru la casa de pensii
-ca si timp de calcul, procedura este mai scurta comparativ cu timpul cat am asteptat la pensioanare(3 luni)pana la primirea deciziei si intarea in drepturi?
Multumesc!
Re: calcul
Scris de: blueM la data: 12/10/2013 3:42am
raissa :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,pentru a relua pensia de invaliditate cu acordul comisiei de expertiza(intrerupta pentru inceperea activitatii,dar boala a recidivat),care sunt pasii de urma:
-dosarul trebuie depus personal la casa de pensii
-ce acte trebuiesc pentru la casa de pensii
-ca si timp de calcul, procedura este mai scurta comparativ cu timpul cat am asteptat la pensioanare(3 luni)pana la primirea deciziei si intarea in drepturi?
Multumesc!

********************
1) Dumneavoastra depuneti dosarul
2)Acte necesare:
- Cerere TIP
- carnet de muncă în original
- buletin/carte de identitate
- certificat de naştere şi/sau certificate de căsătorie
- adeverinţă privind sporurile la salariu
- adeverinţă privind grupa superioară/condiţii de muncă
- alte acte pentru dovedirea perioadelor de activitate ÅŸi a veniturilor realizate
- adeverinţă din care să reiasă data încetării plăţii indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă sau, după caz, data încetării calităţii de asigurat
- decizia medicală asupra capacităţii de muncă;
- eventual un cupon vechi
3)Se lucreaza ca si un dosar nou si poate dura la fel
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 12/10/2013 6:07am
Raspunsul domnului blueM este corect pentru dosarul de pensie de pensie de invaliditate initiala
Noi mai adaugam urmatoarele:
- Presupunem ca intreruperea pensiei de invaliditate si reluarea activitatii s-a facut prin examinarea dv, la cerere, de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca si neincadrarea in un grad de invaliditate. In acest caz reluarea pensiei de invaliditate se va face dupa o noua examinare de catre aceasta comisie si reincadrarea in unul din gradele de invaliditate
- Lista cu actele enumerate de domnul blueM se reduce daca aceste acte se refera la o perioada anterioara iesirii initiale la pensie de invaliditate si ati depus aceste acte in primul dosar de pensionare.
- Deasemeni aceasta lista depinde de data la care ati beneficiat de iesirea initiala la pensie de invaliditate ( inainte de aprilie 2001, inainte de ianuarie 2011).
- Sfatul nostru este ca pentru lista actelor sa cereti sfatul functionarului de la ghiseul Casei de pensii.
- In calculul noii pensii de invaliditate nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
- Calculul noii pensii de invaliditate se va face ca pentru oricare dosar depus la aceeasi data.
Re: calcul
Scris de: raissa la data: 12/12/2013 9:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc,cel de-al doilea raspuns este intocmai cu pasii parcusi pana acum : comisie de expertiza,acum urmeaza sa merg la casa de pensii pentru a solicita lista cu documentele pe care sa le atasez la dosar.
Dar nelamurirea este:
-se poate ca pensia de invaliditate pe care urmeaza sa o primesc sa fie mai mica decat precedenta?
-m-am pensionat in august 2011
-plata ultimei pensii a fost in septembrie 2013
Multumesc!
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 12/17/2013 8:00am
In anumite conditii (daca la prima pensie de invaliditate ati beneficiat de stagiu potential) punctajul noii pensii de invaliditate poate fi mai mic.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1