Subiect "pensie datorita handicap accentuat" Deschis de marita la data: 12/09/2013 2:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie datorita handicap accentuat
Scris de: marita la data: 12/09/2013 2:54pm
Gen: f
Data nasterii: 19.04.1958
Stagiul de cotizare: 36 ani, din care 5 ani facultate la zi
Alte date: certificat de handicap accentuat din anul 2001, certificat de dovada a bolii din copilarie
Intrebare: daca boala a fost din copilarie si in anul 2001 m-am operat pentru corectie, ocazie cu care am dobandit si certificatul de handicap accentuat, cand ma pot pensiona fara sa fiu penalizata, in conditiile in care la serviciu se reduce activitatea?
Re: pensie datorita handicap accentuat
Scris de: blueM la data: 12/10/2013 2:52am
marita :
Gen: f
Data nasterii: 19.04.1958
Stagiul de cotizare: 36 ani, din care 5 ani facultate la zi
Alte date: certificat de handicap accentuat din anul 2001, certificat de dovada a bolii din copilarie
Intrebare: daca boala a fost din copilarie si in anul 2001 m-am operat pentru corectie, ocazie cu care am dobandit si certificatul de handicap accentuat, cand ma pot pensiona fara sa fiu penalizata, in conditiile in care la serviciu se reduce activitatea?

********************************
O femeie nascuta la data de 19.04.1958 trebuie sa realizeze o vechime totala in munca de 31 ani si 1 luna. Daca ati realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare (adica dupa data ivirii handicapului asa cum este inscris in Certificatul de persoana cu handicap) atunci puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani conform Art 58 lit. (b)/ Legea pensiilor.(oricand puteti pensionarea)
Din Certificatul respectiv trebuie sa rezulte ca handicapul dvs s-a ivit din copilarie
Re: pensie datorita handicap accentuat
Scris de: la pensie la data: 12/10/2013 6:40am
Raspunsul domnului blueM este corect
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap conform art 58 litera b) din legea pensiilor trebuie ca in cerificatul de handicap sa fie consemnat ca handicapul a fost dobandit in copilarie adica inainte de angajare si deci ati lucrat intreg stagiul de cotizare (eventual si facultatea) in stare de handicap accentuat. In acest caz beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona imediat de pensie pentru limita de varsta.
In cazul in care nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare de mai sus puteti obtine pensie anticipata partiala, diminuata, dupa 19 mai 2014, daca aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 1 luna fara a lua in calcul perioada facultatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1