Subiect "adaugarea facultatii" Deschis de groza maria la data: 12/10/2013 4:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adaugarea facultatii
Scris de: groza maria la data: 12/10/2013 4:08am
Gen:Data nasterii:12.09.1954
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:8ani grupa I;15ANI GRUPA II
Intrebare:facultatea facuta la zi (5ani)este obligatoriu sa fie luata in calcul sau poti renunta la calcularea ei la vechime
Re: adaugarea facultatii
Scris de: blueM la data: 12/10/2013 4:17am
groza maria :
Gen:Data nasterii:12.09.1954
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:8ani grupa I;15ANI GRUPA II
Intrebare:facultatea facuta la zi (5ani)este obligatoriu sa fie luata in calcul sau poti renunta la calcularea ei la vechime

*****************
Nu este obligatorie, dar de ce renuntati???
Re: adaugarea facultatii
Scris de: la pensie la data: 12/11/2013 3:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Beneficiind de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele I si II de munca va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Perioada studiilor universitare este asimilata cu stagiul de cotizare si se ia in calculul stagiului total de cotizare si al punctajului pensiei daca se face dovada absolvirii lor. Aceasta asimilare este un drept si nu puteti fi obligata sa beneficiati de el mai ales atunci cand beneficiind de el vi se creaza un neajuns.
Dar in cazul dv nu vedem ce neajuns v-ar aduce in afara de efortul de a procura actele necesare dovedirii.
Re: adaugarea facultatii
Scris de: Tudorache Tanasica la data: 01/13/2017 7:03am
groza maria :
Gen:Data nasterii:12.09.1954
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:8ani grupa I;15ANI GRUPA II
Intrebare:facultatea facuta la zi (5ani)este obligatoriu sa fie luata in calcul sau poti renunta la calcularea ei la vechime
Re: adaugarea facultatii
Scris de: la pensie la data: 01/15/2017 9:22am
Pentru Tudorache Tanasica
Daca aveti o intrebare de pus reveniti, dati datele necesare analizei si formulati intrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1