Subiect "PERIOADE ASIMILATE" Deschis de mariana vladu la data: 12/15/2013 4:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PERIOADE ASIMILATE
Scris de: mariana vladu la data: 12/15/2013 4:13am
Gen:F
Data nasterii:21.12.1954
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:doresc sa-mi spuneti daca programul automat de calcul pensie pune automat punctajul pentru perioada asimilata facultate,daca am bifat F..... si daca perioada de somaj o considera acest program,daca introducem valoarea ajutorului de somaj? se pune in calcul automat nr puncte si valoarea lor...
Re: PERIOADE ASIMILATE
Scris de: la pensie la data: 12/16/2013 7:26am
Am observat ca ati deschis mai multe programe de calcul pensii si daca vreti sa discutam concret pe aveasta tema ar fi bine sa precizti programul pe baza caruia putem discuta.
Concret la intrebarile dv va precizam :
Perioada studiilor universitare inainte de 01 aprilie 2001 in care se alege codul “F ”se ia in calcul cu salariul minim pe economie pe acea perioada.
Perioada asimilata in care ati beneficiat de indemnizatie de somaj este luata in calcul similar perioadei lucrate in cazul in care ati fi primit salariul egal cu indemnizatia de somaj,
Puteti verifica acesta facand click pe butonul “Datele introduse” de pe oricare pagina de date.
Am verificat primiul program deschis de dv si avem urmatoarele observatii :
- Anul universitar incepe cu 01 octombrie si se termina cu 30 septembrie si aceasta trebuie respectata si in primul si in ultimul an al studiilor universitare.
- este considerat stagiu de cotizare asimilat si perioada vacantei, deci si lunile iunie – iulie.
- Nu ati determinat si introdus corect sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am determinat noi acest spor si au rezultat urmatoarele sporuri pe care trebuie sa le introduceti :
Intre decembrie1984 - noiembrie1986 3 %
Intre decembrie 1986 - noiembrie 1991 6 %
Intre decembrie 1991 - martie 1992 9 %
- Pe anumite perioade de timp ati introdus sporuri de 25 % . Daca acest spor este datorita stagiului in grupele II sau conditii deosebite apar anumite erori de calcul si este recomandat sa eliminati aceste sporuri si sa ne comunicati noua perioadele lucrate in grupele de munca si va calculam noi punctajul suplimentar pentru aceste perioade care se vor introduce in pagina de intrare in programul de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1