Subiect "Pensie cumulata" Deschis de Moldovan Adorian la data: 12/15/2013 5:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie cumulata
Scris de: Moldovan Adorian la data: 12/15/2013 5:14pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna tuturor! Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns bazat pe cunostintele voastre. Tatal meu are 55 de ani, din care 20 si ceva de ani lucrati ca grupa speciala in Romania, ulterior 13 ani lucrati in Italia ca grupa 3 (un salariu mediu de aprox. 1500 euro). Dosarul l-a intocmit aici in Baia Mare in luna Iunie al acestui an (varsta de 55 a implinit-o ulterior, in august). Conform celor spuse de la cei care au intocmit dosarul nimic nu este in neregula si ca ar trebuie sa primeasca decizia impreuna cu banii pe care ii va primi. Eu doresc sa stiu, deoarece nu am unde sa intreb, cat poate sa mai dureze pana obtinem aceasta decizie, dar pensia?
Re: Pensie cumulata
Scris de: la pensie la data: 12/16/2013 8:57am
Noi nu putem decat sa va confirmam ca daca a prezentat dovada anilor cotizati in Italia tatal dv a avut dreptul la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 55 ani si credem ca faptul ca ati depus dosarul de pensie cu cca 2 luni inainte de acest drept nu va fi interpretat ca eroare care sa duca la respingerea dosarului.
Nu putem aprecia cat va mai intarzia decizia de pensionare deoarece aceasta are cauze birocratice care sunt de neprevazut mai ales pentru faptul ca este necesara reconfirmarea stagiului de cotizare din Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1