Subiect "indice de corectie" Deschis de popescu la data: 12/16/2013 12:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice de corectie
Scris de: popescu la data: 12/16/2013 12:18pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:La noi ca la nimeni, nici matematica simpla nu mai e aceeasi.In legea bugetului de asigurari sociale publicata in monitorul oficial(art.19) se face referire la indicele de corectie pe 2014 de 1,07-ACESTA NU REZULTA DIN CALCULUL MATEMATIC SIMPLU -este de trei ori mai mic decit in realitate!Acesta nu se stabileste conform legii 263/2010-art.170 !?!?sau acuma nu se mai respecta . Cunoasteti vreo O.G. data in care sa se fi facut aceasta precizare?Sa se demonstreze matematic ca 1,07 este cifra corecta !S-a calculat cu un salariu mediu brut pe economie de 1953 in loc de peste 2200 cit iese din raportarile Institutului de Statistica.Este corect (moral) ca intre persoane care ies la pensie in ani diferiti :2012 ( indice 1,18)fata de 2014 (indice 1,07)sa existe diferente mai mari de 10 % la cuantumul total al pensiei in favoarea celui care a iesit cu doi ani mai devreme?-deci a contribuit mai putin la sistemul centralizat de pensii??
Re: indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 12/17/2013 7:14am
Nu am verificat modul de calcul al acestui indice de corectie deoarece nu am inteles nici rationamentul pentru care se acorda.
Daca nu a fost calculat corect va fi o ocazie in plus de recalculare a pensiilor si de discutii sterile in presa.
Modul de calcul a fost modificat prin art I/3 din OUG 1/2013 prin care s-a modificat art 170 din legea pensiilor 263/2010. Modificarea consta in luarea in calcul a salariului mediu brut realizat cu doi ani in urma (in acest caz 2012) comunicat de Institutul National de Statistica insa au introdus un mecanism care le permite o jonglerie si anume valoarea punctului de pensie luata in calcul trebuie actualizata cu rata medie a inflatiei pe anul 2011 si astfel calculul matematic nu mai este simplu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1