Subiect "adeverinta acord" Deschis de maria mihaiu la data: 12/17/2013 4:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta acord
Scris de: maria mihaiu la data: 12/17/2013 4:33pm
Gen:M
Data nasterii:15/03/1952
Stagiul de cotizare: 40, ANI
Alte date: am primit decizia de pensionare_pensia este de 400 lei_doresc sa mi se ia in considerare si realizarile in acord global,( prin hotarare judecatoreasca,asa cum se procedeaza,).
Intrebare:Am solicitat aceasta adeverinta cu realizarile, dar angajatorul refuza .Cum trebuie sa procedez pentru a obtine aceasta adeverinta?
Extras din Decizia 19 din 17 octombrie 2011 pronunţată de ÎCCJ,privind recalcularea pensiilor , „Formele de retribuire obţinute în acord global, prevăzute de art. 12 alin. 1 lit. a) din Legea retribuirii după cantitatea şi calitatea muncii nr. 57/1974, vor fi luate în considerare la stabilirea şi recalcularea pensiilor din sistemul public, dacă au fost incluse în salariul brut şi, pentru acestea, s-a plătit contribuţia de asigurări sociale la sistemul public de pensii.”
Va multumesc mult
Re: adeverinta acord
Scris de: la pensie la data: 12/18/2013 6:31am
Daca doriti un arbitru intre dv si angajator in oricare cauza privind drepturile dv nerespectate de catre angajator adresati-va Inspectoratului Teritorial de Munca
In ceeace priveste decizia ICCJ 19/2011 nu ati adaugat la extras si urmatoarele:
« Obligatorie, potrivit art. 3307 alin. 4 din Codul de procedură civilă «,
a carei intelegere va rugam sa o cereti unui avocat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1