Subiect "calcul pensie anticipata / anticipata partial" Deschis de adrian panait la data: 12/18/2013 3:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: adrian panait la data: 12/18/2013 3:42am
Gen:B
Data nasterii:14.08.1956
Stagiul de cotizare:25 din care 9 ani SI 6 luni in grupa II + stagiu military 9 luni + 5 ani facultate la zi
Alte date:
Intrebare:va rog sa-mi comunicati daca se poate iesi la pensie anticipat(partial)si cu ce penalizare
Va multumesc
Adrian Panait
Re: calcul pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: blueM la data: 12/18/2013 4:43am
adrian panait :
Gen:B
Data nasterii:14.08.1956
Stagiul de cotizare:25 din care 9 ani SI 6 luni in grupa II + stagiu military 9 luni + 5 ani facultate la zi
Alte date:
Intrebare:va rog sa-mi comunicati daca se poate iesi la pensie anticipat(partial)si cu ce penalizare
Va multumesc
Adrian Panait

***********************
- Din pacate nu puteti solicita pensie anticipata partiala intrucat nu indepliniti conditiile de vechime completa ceruta de lege care este de 35 ani. La pensionarea anticipata partiala NU se valorifica perioada stagiului militar si facultatea.
- Puteti solicita pensie limita de varsta la data de 14.08.2021.
Re: calcul pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: Nelu la data: 12/18/2013 7:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Domnule blueM de ce nu i spuneti Domnului Adrian ca poate solicita pensie pt limita de varsta in data de 14.02.2020 ca urmare a reduceri varstei cu 1an si 6luni datorata celor peste 9ani de gr2,la pensie pt limita de varsta se ia in calcul si studiile,si armata,plus sporul de grupa asadar Adrian cumuleaza in total 33ani vechime,mai trebuie 2ani cotizati pt a iesi in 14.02.2020
Re: calcul pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/19/2013 3:21am
Si domnul blueM si domnul Nelu au dreptate
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 august 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati stagiul de cotizare de 33 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in in grupa II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 14 februarie 2020 daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si realizati stagiul de cotizare total (plus stagiile de cotizare asimilate) de 35 ani.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece pentru acesta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare
Re: calcul pensie anticipata / anticipata partial
Scris de: blueM la data: 12/20/2013 3:47pm
Nelu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Domnule blueM de ce nu i spuneti Domnului Adrian ca poate solicita pensie pt limita de varsta in data de 14.02.2020 ca urmare a reduceri varstei cu 1an si 6luni datorata celor peste 9ani de gr2,la pensie pt limita de varsta se ia in calcul si studiile,si armata,plus sporul de grupa asadar Adrian cumuleaza in total 33ani vechime,mai trebuie 2ani cotizati pt a iesi in 14.02.2020

*****************************************************
Domnule NELU,
Cu respect va spun ca nu pot sa comunic cuiva date necomforme cu legea!!!
Reducerea varstei de pensionare urmare grupelor de munca nu este posibila in momentul cand nu este indeplinita conditia stagiului complet de cotizare conform Lg. 263/2010 - Legea pensiilor!!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1