Subiect "pensii" Deschis de dumitru la data: 12/19/2013 5:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: dumitru la data: 12/19/2013 5:14am
Gen:m
Data nasterii:14 06 1959
Stagiul de cotizare:19 i 3 luni gr 1 a,5 si 9 luni gr 2a,4 ani si 6 luni fara grupa
Alte date:
Intrebare:se pot lua 3 luni din grupa 1 a si completa in gr a2 a facand 6 ani ? cand pot iesi la pensie?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 12/20/2013 4:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 iunie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de cotizare in gr I il puteti afla la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu. In prezent este in curs de promulgare o lege care va echivala toate stagiile de gr I cu conditii speciale
Pentru stagiile de 19 ani lucrati in gr I si 6 ani lucrati in gr II (completati cu 3 luni neutilizate la gr I) beneficiati de un spor de vechime de 11 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 19 ani in conditii speciale si 6 ani in conditii deosebite (completati cu 3 luni neutilizate la gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica din 14 decembrie 2013
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 25 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 14 decembrie 2018
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1