Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de SURUGIU MAGDA la data: 12/20/2013 4:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: SURUGIU MAGDA la data: 12/20/2013 4:48am
Gen:F
Data nasterii:15.09.1949
Stagiul de cotizare:10 ani
Alte date:
Intrebare:
In conditiile in care nu am completat minimul de stagiu cerut de lege si fac un contract cu casa de sanatate platind lunar 5.5% din salariul minim acesta perioada este considerata vechime in munca pentru completarea stagiului minim?

Cu multumiri

Magda Surugiu
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: blueM la data: 12/20/2013 5:00am
SURUGIU MAGDA :
Gen:F
Data nasterii:15.09.1949
Stagiul de cotizare:10 ani
Alte date:
Intrebare:
In conditiile in care nu am completat minimul de stagiu cerut de lege si fac un contract cu casa de sanatate platind lunar 5.5% din salariul minim acesta perioada este considerata vechime in munca pentru completarea stagiului minim?
Cu multumiri
Magda Surugiu

*********************
Va este necesar un stagiu minim de 11 ani si 4 luni si il puteti completa daca faceti un Contract de asigurare la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliul, contributia lunara fiind de 244 lei.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/21/2013 4:38am
Daca incheiati un contract de asigurare de sanatate cu Casa de sanatate aceasta perioada nu constituie stagiu de cotizare ci pentru aceasta trebuie sa incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala. Asa cum a precizat domnul blueM perioada contractului este de cca 1 an si 4 luni pentru a realiza stagiul minim de cotizare.
Contributia lunara in cadrul acerstui contract va creste in anul 2014 cu cca 10 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1