Subiect "perioada asimilata" Deschis de Ana la data: 12/20/2013 3:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada asimilata
Scris de: Ana la data: 12/20/2013 3:10pm
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am terminat facultatea - Subingineri- deci durata studiilor 3 ani. Era in perioada cand dupa examenul final( de Stat cum se numea)urmat de ,,repartitie,, mai era 1 luna convocare finala la armata, ca atare prima zi de serviciu a fost 20 august din anul terminarii facultatii. Cat se va socoti la pensie ca stagiu asmilat - 3 ani sau mai putin? Va multumesc
Re: perioada asimilata
Scris de: blueM la data: 12/20/2013 3:25pm
Ana :
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am terminat facultatea - Subingineri- deci durata studiilor 3 ani. Era in perioada cand dupa examenul final( de Stat cum se numea)urmat de ,,repartitie,, mai era 1 luna convocare finala la armata, ca atare prima zi de serviciu a fost 20 august din anul terminarii facultatii. Cat se va socoti la pensie ca stagiu asmilat - 3 ani sau mai putin? Va multumesc

*****************
3 ani - atat cat era durata studiilor cf legii!!!
Re: perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 12/21/2013 8:16am
Daca doriti o lamurire dati datele dv concrete nu discutati teoretic pentruca ne ingreunati explicatia.
Regula generala este urmatoarea :
- Anul universitar este considerat de la 01 octombrie pana in 30 septembrie al anului urmator.
- Daca stagiul militar (convocarea) a fost facut inainte de data de 30 septembrie a ultimului an de facultate se scade o luna din stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si se ia in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar (cele doua sunt echivalente ca punctaj).
- Daca dupa efectuarea convocarii militare v-ati angajat inainte de data de 30 septembrie al ultimului an de facultate atunci se mai scade din stagiul asimilat pentru studii universitare perioada lucrata pana la 30 septembrie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1