Subiect "recalculare" Deschis de florinescu la data: 12/21/2013 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: florinescu la data: 12/21/2013 10:23am
Gen:m
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:48
Alte date:
Intrebare:In mai 2012 am depus dosarul de anticipat 1 an, decizia a venit in iulie(mai-iulie am fost salariat),9% penalizare. In 2013 am depus cerere pentru revenire la pensia ptr. limita varsta plus adeverinta studii zi plus adeverinta salariat(mai-iulie).Dupa inca trei luni a venit o noua decizie cu incetarea penalizarii. Am fost la casa de pensii sa intreb de ce nu au fost luate in calcul si adeverintele. Raspunsul a fost sa astept, si de atunci tot astept.
1. Va rog, domnii acestia au un termen de rezolvare a cererlor, sau este la bunul plac al unei "fatuce bugetare" sa apeleze o macheta,sa introduca datele si sa dea drumul la un program de actualizare?
2.Cand vor binevoi sa rezolve cererea, se va recalcula si penalizarea de la 9% la 6,75% pe anul cu penalizare, sau se aplica proverbul "mortul de la groapa ..." .
3.Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc anticipat, dorind colectivului Sarbatori fericite!
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 12/23/2013 7:52am
Ne pare rau ca nu va putem raspunde précis la intrebarile dv deoarece datele prezentate sunt neclare si trebuie sa facem multe presupuneri privind demersurile facute de dv. Trebuia sa dati data nasterii si datele zi/luna/an pentru :depunerea dosarului, comunicarii deciziei pensiei anticipate partiale, depunerii dovezii de incetare a activitatii, depunerii cererii si actelor pentru pensie pentru limita de varsta
In aceste conditii suntem obligatii sa va dam prevederi generale ale legii nu cele adaptate situatiei dv.
-Legea prevede ca oricare cerere trebuie admisa sau respinsa in termen de 45 zile (nota noastra; tot ce depaseste acest termen este birocratie).
- Decizia de pensie anticipata partiala diminuata cu 9 % pe care ati primit-o in iulie 2012 v-a acordat pensie anticipata partiala calculata pentru data depunerii dosarului, care apoi a fost introdusa in plata la data incetarii activitatii.Pe perioada cat ati lucrat dupa depunerea dosarului s-a considerat pensia suspendata
Recalcularea pensiei anticipate partiale, ne anulate la cerere in timp de 30 de zile de la comunicare, se face numai la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta prin eliminarea diminuarii de 9 %(nemodificate) si introducerea in calcul a perioadei lucrate pe perioada cat pensia anticipata partiala a fost suspendata si a perioadei de studii.
Recalcularea pensiei la trecerea la pensie pentru limita de varsta trebuia sa fie facuta din oficiu fara cerere la varsta standard de pensionare cu eliminarea diminuarii si astagiului lucrat dupa depunerea dosarului si la cerere pentru perioada studiilor.
Credem ca explicatiile noastre sunt la randul lor neclare dar credem noi numai din cauza ca datele dv au fost incomplete.
In privinta sfatului nostru, acesta nu poate fi dat decat in cazul cand situatia dv ne este clara.
Si noi va uram “Sarbatori fericite”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1