Subiect "dreptul de pensie" Deschis de Ion Tudorel la data: 12/21/2013 10:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dreptul de pensie
Scris de: Ion Tudorel la data: 12/21/2013 10:50am
Gen:masculin
Data nasterii:22.10.1951
Stagiul de cotizare:19 ani
Alte date:plecat in Israel din 1988
Intrebare:daca am dreptul la pensie in Romania,cand si
cum sa procedez?
Re: dreptul de pensie
Scris de: la pensie la data: 12/23/2013 8:13am
In Romania aveti urmatroarele drepturi de pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare poate fi completat numai ca vechime cu stagiul de cotizare realizat in alta tara cu care Romania are inncheiat un acord bilateral de asigurare sociala si in conditiile prevazute in acest acord. Romania are incheiat un astfel de contract cu statul Israel
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la o varsta de peste 60 ani si stagiul total de cotizare de 35 ani in cele doua tari in conditiile prevazute in acordul bilateral
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la o varsta de peste 60 ani si stagiul total de cotizare de 43 ani in cele doua tari in conditiile prevazute in acordul bilateral
Informatii suplimentare privind pensile comunitare gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
- Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- Acorduri bilaterale.
In Romania in ultimii ani a fost initiata o actiune obligatorie de scanare a carnetelor de munca si daca aveti carnetul de munca in posesia dv acesta trebuie prezentat la una din Casele de pensii teritoriale din Romania pentru scanare inainte de depunerea dosarului de pensie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1