Subiect "recalculare" Deschis de florinescu la data: 12/23/2013 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: florinescu la data: 12/23/2013 9:08am
Gen:m
Data nasterii:20.10.1948
Stagiul de cotizare:48
Alte date:
Intrebare:
[b]MULTUMESC, vin cu precizarile cerute:
-- nascut luna 10 1948
-- depus dosar 20 mai 2012
-- venit decizie 22 iulie 2012
-- noua decizie venita in auguat 2013
-- nu era actualizata decat cu perioada de armata,restul identic cu cea din 20 mai 2012
-- depus cerere in mai 2013 cu:
-adeverinta salariat mai- iulie 2012 (salariul brut impozit cas salarii compensatorii pentru iesirea din activitate etc.)
-incetate activitate 23 iulie 2012
-adeverinta studii 5 ani la zi (care nu venise la data depunerii dosarului, aveam depusa doar diploma)
Interesant daca recalculeaza penalizarea la asa zisa pensie in asteptare

Multumesc inca odata!
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 12/24/2013 8:00am
Asa cum v-am explicat anterior corect trebuia sa se procedeze astfel :
- Pensia anticipata partiala se considera acordata in data de 20 mai 2012 cu 12 luni de anticipare. Diminuarea acestei pensii pentru 12 luni de anticipare este de 9 %, constanta pana la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni adica pana in 20 mai 2013
- Pe perioada 20 mai 2012 pana 23 iulie 2012 pensia anticipata partiala este considerate suspendata si trebuia sa fie introdusa in plata incepand cu 23 iulie 2012,
- La data de 20 mai 2013 pensia anticipata partiala trebuia sa fie transformata din oficiu (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta si recalculata cu perioadele de stagiu militar, studii universitare (daca pentru ambele erau depuse la dosar actele doveditoare) si sumele pentru care s-a platit CAS pe perioada cat pensia anticipata partiala a fost suspendata. Dupa opinia noastra pentru ultima categorie adica sumele pentru care s-a platir CAS pe perioada suspendarii pensiei anticipate partiale nu mai era necesar sa se depuna adeverinte pentruca aceste sume se aflau in arhiva electronica a Casei de pensii.
Introducerea in calcul a stagiului asimilat pentru studii universitare nu putea fi luata in calcul daca ati depus numai diploma fara foaia matricola sau adeverinta si va fi luata in calcul de la data depunerii adeverintei adica din mai 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1