Subiect "pensionare" Deschis de panait costina la data: 12/26/2013 1:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: panait costina la data: 12/26/2013 1:08am
Gen:f
Data nasterii:nov.1960
Stagiul de cotizare:32ani din care 14ani grupa 1
Alte date:
Intrebare:cind ies la pensie/
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/28/2013 3:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”.
In prezent este promulgata o lege privind stagiile in gr I de munca urmand ca aceasta sa fie publicata in monitorul official si sa intre in vigoare.
Noi va facem calculele conform prevederile actuale urmand ca sa reveniti dupa ce noua lege va intra in vigoare si atunci vom face calculele tinand cont si de prevederile acestei legi pe care nu le cunoastem inca.
Pentru stagiul de 14 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 14 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 11 luni adica in octombrie 2015.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 14 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 11 luni adica in octombrie 2018
In ultima varianta :
. Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 %, la varsta de 56 ani si 11 luni adica in octombrie 2017
-Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 56 ani si 11 luni adica in octombrie 2017 daca pana atunci va completati stagiul total de cotizare si realizati 39 ani si 11 (va lipsesc 11 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1