Subiect "anul pensionarii" Deschis de bojoi neculai la data: 01/26/2014 7:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anul pensionarii
Scris de: bojoi neculai la data: 01/26/2014 7:19am
gen:masculin
Data nasterii:04.12.1967
Stagiul de cotizare:4,6 ani ca metalurgist,22.2 ani ca militar,2 ani perioada asimilat ( SCOALA MILITARA).
Alte date:efectiv grupa 1 de munca 26.8 ANI
Intrebare:CARE ESTE VARDTA DE PENSIONARE CU TOATE DREPTURILE
Re: anul pensionarii
Scris de: la pensie la data: 01/28/2014 3:47am
Datele sunt neclare. Trebuia sa precizati daca in prezent sunteti militar sau civil si daca perioada de militar a fost asimilata cu conditii speciale.
Noi am luat in calcul stagiul de cotizare ca militar in conditii speciale iar perioada lucrata ca metalurgist in gr I a fost echivalata cu conditii speciale prin legea 380/2013.
Fara diminuarea varstei de pensionare aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta ca civil la varsta de 65 ani si ca militar la varsta de 58 ani si 11 luni
Pentru un stagiu total de 26 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta imediat daca sunteti militar si la varsta de 52 ani daca sunteti civil.
Re: anul pensionarii
Scris de: bojoi neculai la data: 01/28/2014 10:07am
Gen:mascului
Data nasterii:04.12.1967
Stagiul de cotizare:26,8 ani grupa 1 de munca, din care;( 4,6 ani din viața civilă ca metalurgist, 22,2 ani cadru militar în grupa specială de muncă ), iar ca perioada asimilita stagiului de cotizare 2 ani scoala militară.
Alte date:cu excepția școlii militare, toato perioada lucrată este în grupa 1 de muncă.
Intrebare: care este anul ieșirii la pensie, cu toate drepturile, fără a lua în calcul pnsia anticipată.
Re: anul pensionarii
Scris de: la pensie la data: 01/31/2014 8:21am
Nu ati venit cu nicio precizare in plus fata de datele anterioare dintre care cea mai importanta era sa spuneti ce statut aveti acum, sunteti militar. sau civil.
Conform datelor furnizate va repetam raspunsul formulat altfel :
Daca in prezent sunteti cadru militar va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta iar daca sunteti civil va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 04 noiembrie 2026.
Re: anul pensionarii
Scris de: turdacu in la data: 03/19/2014 5:02am
Gen:masculin
Data nasterii:04.01.1968
Stagiul de cotizare:25,6
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie
Re: anul pensionarii
Scris de: la pensie la data: 03/21/2014 2:53am
Pentru Turdacu in
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 ianuarie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1