Subiect "calcul pensie" Deschis de Ganea Georgeta la data: 03/09/2014 5:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Ganea Georgeta la data: 03/09/2014 5:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Totusi va rog pe cat posibil sa ma lamuriti in urmatoarea problema In programul informatic de calcul pensii la limita de varsta pentru perioada cat am beneficiat de pensie de invaliditate se introduce indicativul P2 si la venituri valoarea pensiei.Punctajul obtinut pentru perioada cat am fost in pensie de invaliditate nu este cel ca raport doar intre valoarea pensiei si castigul mediu salarial declarat de INSSE.Nu cunosc de unde ar fi diferenta.Va rog sa ma ajutati sa descifrez aceasta problemal
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/10/2014 9:26am
Codurile P1, P2 si P3 se selecteaza numai la calculul pensiilor de invaliditate si numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate.
Dv calculand pensia pentru limita de varsta, daca in aceasta perioada ati beneficiat de pensie de invaliditate, selectati codul “L” si introduceti in coloana salarii, pensia pe care ati primit-o.
Re: calcul pensie
Scris de: Ganea Georgeta la data: 03/10/2014 12:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Nu neg ceea ce sustineti dvs dar in opinia mea este o problema,Dupa data iesirii la pensie primesc pensie si nu salariu, sunt doua venituri care nu sunt deloc comparabile pentru a se respecta acelasi raport la calculul punctajului.In plus , sa spun ca am benerficiat de 5 ani de stagiu potential am introdus P2 in continuarea stagiului realizat, acum cand intru in drepturi de pensie la limita de varsta, anulez informatia pentru cei 5 ani de stagiu potential si introduc valoarea pensiei In subsolul programului ar trebui facuta aceasta specificatie ca indicativele pentru P1,P2 si P3 nu ar fi ca aceste perioade sunt asimilate stagiului ci ca sunt pentru punctajul pentru stagiu potential.Nu sunt lamurita pentru ca valoarea pensiei nu poate fi tratata la fel cu un venit salarial castigat luna de luna.Deja s-au luat in considerare la calculul pensiei de invaliditate conditiile de stabilire a unei pensii si acum se reevaluaza in noile conditii Va multumesc pentru intelegere.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/10/2014 2:32pm
Este optiunea dv daca urmati sfaturile noastre sau nu. Noi v-am explicat cum trebuie sa procedati pentru a obtine un rezultat cat mai apropiat de cel real.
In ceeace priveste sfatul dv il vom avea in vedere la prima modificare a programului ca si pe celelalte observatii ale noastre.
Re: calcul pensie
Scris de: Ganea Georgeta la data: 03/11/2014 5:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mai vin cu o rugaminte daca nu este prea mult pentru dvs.Va rog sa-mi explicati cum se calculeaza punctajul lunar pe urmatorul exemplu.
Salariu tarifar din carnetul de munca 2690
Spor vechime 3%
Sporuri fixe 127 lei
Pensie suplimentara 21%
Spor grupa Ia de munca 50%
Pe calculul facut de mine punctajul este de 1,72530
rezultat din:
SALARIUL DE BAZA 2690 luna ianuarie 1987
Spor vechime 3% 81 lei
Spor FIX 127
TOTAL 2898/2872 castigul mediu brut pe luna INSSE
Punctaj 1,00895
PENSIE SUPLIMENTARA 21% PUNCTAJ 1.00895*21%=0,21188
SPOR GRUPA DE MUNCA 1,00895*50% = 0,50447
Total punctaj pentru luna ianuarie 2007 1.00895+0,21188+0,50447=1,72530
Va rog mult de tot sa-mi spuneti daca acest algoritm se efla si in programul informatic pus la dispozitie de casa.
Din ce am citit pe acest program sporul de vechime nu se genereaza automat si trecuie introdus in acest program
Multumesc pentru tot.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/11/2014 7:28am
GenCalculul dv este corect.
In programul de pe site-ul nostru nu se aplica automat sporul de vechime inainte de aprilie 1992 ci el trebuie introdus de catre dv asa cum explicam noi pe site l;a pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara este calculat si inclus in punctajul anual accesibil prin click pe “Datele introduse”
Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupele de munca nu este calculat automat de program iar introducerea procentului de 50 % in coloana de sporuri in % ar genera unele erori.
Din aceasta cauza, pana la imbunatatirea programului, pentru calculul punctajului suplimentar pentru grupa de munca dupa ce introduceti in program celelalte date reveniti si daca ne dati grupa de munca si stagiul lucrat in grupa de munca va vom calcula noi acest punctaj suplimentar.
Daca reveniti si cu alte intrebari deschideti un alt mesaj nu mai reveniti pe acelasi mesaj pentru a evita blocajul forumului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1