Subiect "indicile de corectie" Deschis de ignatov vasile la data: 03/11/2014 11:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indicile de corectie
Scris de: ignatov vasile la data: 03/11/2014 11:45am
Gen:m
Data nasterii:30 12 1958
Stagiul de cotizare50 ani
Alte date:
Intrebare; daca in 2010 mi sau deschis drepturile de pensionare cind nu era in vigoare legea 263 de ce nu s-a efectuat calculul pensiei conform legii 19/2000 si atunci era totul corect deoarece stagiile sint diferite pt legea 19 mi se aplica un sugiu de 25 ani iar in cazul legii 263 stagiul obligatoriu este de 35 ani ce duce la oreducere nedreapta a pensiei ;normal era daca se aplica legea 263 sa se aplice pina la capat inclusif cu art 170 ;acesta face oare o exceptie pentru mine consider ca mi se face o nedreptate de aceea voi contesta calculul pensiei
data de pensionare legea din decembrie 2013
Scris de: TURTURESCU CONSTANTIN la data: 03/11/2014 3:35pm
Gen:M
Data nasterii:07.10.1958
Stagiul de cotizare:30
Alte date:grupa II-a 16 ani si deasemenea 5 ani facultate si 9 luni armata

Intrebare:
Data, varsta si procentul de penalizare la care pot sa ma pensionez dupa legea modificata in parlament din decembrie 2013, referitor la grupe:
- varsta de pensionare la limita de varsta ?
- varsta de pensionare anticipat?
- varsta de pensionare anticipat cu penalizare?
Va multumesc
C. Turturescu
Re: indicile de corectie
Scris de: la pensie la data: 03/12/2014 5:47am
Pentru Ignatov Vasile
Regretam dar nu putem comenta din ce cauza o prevedere legala este asa si nu altfel pentruca nu am conceput noi legile si comentariu ar fi inutil.
Daca aveti convingerea ca ati fost nedreptatit puteti face contestatie dar din pacate si aceasta va fi judecata tot conform prevederilor legale.
Re: indicile de corectie
Scris de: la pensie la data: 03/12/2014 7:07am
Pentru Turturescu Constantin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si si 6 luni adica in 07 aprilie 2020.
Legea 380/2013 modifica prevederile legii pensiilor numai pentru stagiile in gr I de munca. si deci nu va afecteaza si pe dv.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 13,50 %, la varsta de 60 ani adica in 07 octombrie 2018 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1