Subiect "pensie" Deschis de Marius la data: 03/12/2014 3:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Marius la data: 03/12/2014 3:46pm
Gen:
pensie
Scris de: Marius la data: 03/08/2014 1:14am

Gen:Gen:M
Data nasterii:25.07.1973
Stagiul de cotizare:20 ani si 8 luni din care 19 conditii speciale
Alte date: Militar
Intrebare:Am facut un calcul pentru pensia de invaliditate gradul III si a iesit 1300 Ron. Pentru pensie de invaliditate gradul III din cauza activitatii profesionale care ar fi suma?
Multumesc
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj



Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/10/2014 4:00am

Nu intelegem intrebarea dv.
Am verificat datele introduse de dv in program si nu avem multe observatii de facut ci avem nevoie de cateva informatii pentru a va da cateva sfaturi suplimentare pentru un calcul cat mai corect al pensiei de invaliditate.
Aceste informatii sunt :
- Perioada stagiului militar de la…- la ..
- Perioada scolii militare (nu liceu militar) de la…- la ..
- Perioada lucrata in grupa conditii speciale de la…- la ..
- De unde ati luat punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pe care l-ati introdus in program.
- Daca pensia de invaliditate ati obtinut-o cand erati militar si la ce data.

Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj


Re: pensie
Scris de: Marius la data: 03/10/2014 2:15pm

Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Nu am facut armata. Dupa liceu am intrat direct in scoala militara septembrie 1991-iulie1993. Perioada lucrata in conditii gr I octombrie 1993-iunie 2008 si noiembrie 2009-decembrie 2013. Punctajul suplimentar l/am luat din acest forum/punctaj grupa de munca. Din august 1993 până în ianuarie 2014 am fost militar. Pensia am obtinut/o in ianuarie 2014 cand eram militar
Multumesc

Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj


Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/11/2014 8:01am

Punctajul dv suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pentru perioada indicata si datele introduse in program este de 14,64808 puncte.
Dupa introducerea in program a acestui punctaj pentru o estimare corecta a pensiei trebuie sa mai faceti urmatoarele corectii :
1 Corectia pentru stagiu complet de cotizare. Deoarece programul nu este adaptat pentru calcul pensie pentru militari a calculat punctajul mediu cu stagiul complet de cotizare de 35 ani iar dv aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Deci calculate punctajul mediu anual al pensiei impartind punctajul total iesit din calcul la 30
Ex : 47,95376/30 = 1,59846 puncte
2 Faceti corectia punctajului mediu cu indicele de corectie din anul 2014 de 1,07
Ex : 1,59846 X 1,07 = 1,71035 puncte
3 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie .
Ex : 1,71035 X 790,70 = 1352,37 rotunjit 1353 lei

Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj


Re: pensie
Scris de: Marius la data: 03/11/2014 1:43pm

Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Avand in vedere faptul ca este boala profesionala nu se calculeaza stagiul potential de cotizare ca fiind diferenta dintre stagiul complet adica 30 ani si stagiul realizat pana in ianuarie 2014 adica 20 ani si 5 luni rezultatul fiind de 9 ani si 7 luni.
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/13/2014 7:59am
Nu puteti beneficia de stagiu de cotizare potential pentruca stagiul de cotizare realizat care se ia in calculul acestuia cuprinde si satgiul de cotizare suplimentar de 9 ani si 6 luni care se acorda pentru cei 19 ani in conditii speciale. Impreuna cu acesta stagiul de cotizare realizat este de 30 ani si 2 luni.
Cand postati nou mesaj nu trebuie sa repetati tot schimbul de mesaje anterior ci eventual sa atentionati existenta unui astfel de schimb de mesaje.
Re: pensie
Scris de: Marius la data: 03/15/2014 3:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Referitor la stagiul potential de cotizare ca nu se ia in calcul datorita faptului ca la stagiul complet de cotizare se adauga si stagiul suplimentar de cotizare. Unde este dreptatea, adica daca lucram toata perioada in conditii normale aveam pensia mai mare, imi iese un punctaj mai mic dar se imparte la 10 nu la 30, deci pensia ar fi fost cu aproximativ 400 ron mai mare decat acum.
Puteti sa ma lamuriti
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/18/2014 3:04am
Noi nu ne-am propus sa justificam prevederile legii pentruca nu noi am facut-o ci sa explicam drepturile celor interesati conform acestor prevederi.
In ceeace priveste afirmatia dv ca era mai bine daca lucrati in conditii normale aceasta este falsa. Daca lucrati in conditii normale primeati un stagiu potential de 9 ani si 7 luni pentru care la pensia de invaliditate de gr III primeati un punctaj suplimentar de cca 3,35 puncte dar nu mai primeati punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca de cca 14,65.
Deci realizati un punctaj mai mic cu 11,30 puncte care se impartea tot cu 30 nu cu 10 si realizati o pensie mai mica nu mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1