Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Csorik Ilona la data: 03/14/2014 11:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Csorik Ilona la data: 03/14/2014 11:31am
Gen:feminin
Data nasterii:12.04.1961
Stagiul de cotizare:34 ani si 3 luni cu C.I.M.
Alte date:1 an si 3 zile somaj, din care 5 zile concediu medical; studii superioare 3 ani ( cursuri de zi, dar in timpul facultatii am fost si angajata cu 8h/zi); in perioada martie 2005-martie 2010 am fost angajata pe soc. X cu 8 ore/zi si pe soc. Y am fost angajata cu 2h/zi.
Intrebare: 1). Pentru perioada din martie 2005-martie 2010 primesc reducere 1 an si 3 luni pt. C.I.M.-ul de 2h/zi? (In acest caz stagiul de cotizare ar fi de 35 ani si 6 luni + perioada somajului).
2).Care ar fi data de pensionare anticipata fara penalizare?
3).La pensia anticipata fara penalizare, ca stagiu de cotizare sunt luate in calacul: perioada somajului si studiile superioare daca in timpul studiilor am fost si angajata? (facultatea am facut in 2005-2008, cursuri de zi)
Va multumesc anticipat.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/17/2014 3:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Se socoteste stagiu de cotizare perioada calendaristica lucrata plus stagiu de cotizare asimilat pentru perioada de somaj.
Nu se socoteste stagiu de cotizare in plus si nici reducere pentru perioada in care ati lucrat la alta societate decat cea la care ati lucrat programul normal.
Perioada studiilor universitare nu se ia in calculul stagiului de cotizare la pensia anticipata partiala sau anticipata iar in cazul dv nu se ia in calcul nici la pensia pentru limita de varsta pentruca in aceeasi perioada ati fost si angajata.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 57 ani adica in 12 aprilie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 57 ani atunci cand realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 1 luna (inclusiv perioada de somaj).
Re: Pensie anticipata
Scris de: Csorik Ilona la data: 03/17/2014 11:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspunsul acordat.
Va doresc o zi frumoasa
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1