Subiect "Valoare pensie" Deschis de Popan Georgeta la data: 03/15/2014 3:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valoare pensie
Scris de: Popan Georgeta la data: 03/15/2014 3:46am
Gen:F
Data nasterii:10/08/1954
Stagiul de cotizare:16 ani 10 luni 7 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. As dori sa stiu ce pensie voi avea dupa acest stagiu de munca in conditii normale. Acum beneficiez de o pensie de invaliditate gr.II si voi trece la pensia de limita de varsta in 18 iunie a.c. Cu multumiri
Re: Valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/17/2014 5:53am
Regretam ca nu va putem estima pensia pentru limita de varsta deoarece aceasta depinde de unele date pe care nu le cunoastem
In plus noi nu facem calculul pensiei. Pentru acest calcul am pus la dispozitie un program de calcul pe care va putem ajuta sa-l folositi. De altfel am observat ca ati deschis un program de calcul in care ati introdus salariile pe perioada stagiului de cotizare.
Acest program puteti sa-l folositi pentru verificarea punctajului pensiei primite prin decizie la recalcularea pensiei din anul 2005. Pentru aceasta mai trebuie sa introduceti in program urmatoarele date.
- Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca aveti dificultati in determinarea lui reveniti si va ajutam.
- Selectati codul “L” si introduceti valoarea pensiei de invaliditate primite de la iesirea la pensie de invaliditate pana la data deciziei de recalculare pensie din anul 2005 iar de la aceasta data pe perioada in care ati primit stagiu potential selectati codul P2 fara a introduce salarii

Pentru a va calcula pensia pentru limita de varsta procedati astfel :
- Deschideti un alt program dandu-i numele Popan 2
- Introduceti in caseta inceperea activitatii data deciziei de recalculare din anul 2005
- Introduceti in pagina de intrare in caseta “Punctaj asigurari sociale” punctajul primit la data recalcularii din anul 2005 dar fara punctajul penntru stagiul potential
In interiorul programului selectati codul “L” si in coloana salarii introduceti valoarea pensiei primite. Aici daca aveti probleme va putem ajuta daca punctajul mediu primit la recalcularea din anul 2005 este acelasi si acum.
Daca aveti dificultati reveniti cu intrebari punctuale.
Re: Valoare pensie
Scris de: Popan la data: 03/18/2014 12:27pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1