Subiect "virsta de pensionare" Deschis de adi ion la data: 03/16/2014 7:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: adi ion la data: 03/16/2014 7:05am
Gen:m
Data nasterii:14.08.1952
Stagiul de cotizare:42,stagiul militar efectuat
Alte date:peste 42 de ani lucrati,16 ani in grupa 2 de munca
Intrebare:cind pot iesi la pensie?dupa depunerea dosarului,cind primesc decizia ?,cind primesc prima pensie,estimativ.
Va multumesc .
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/17/2014 8:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta
Decizia de pensionare o primiti in cca 2-3 luni de la depunerea dosarului, aceasta depinzand de numarul de dosare in lucru la Casa de pensii teritoriale la care depuneti dosarul.
Prima pensie o primiti in luna urmatoare celei in care primiti decizia de pensionare.
La pensia pentru limita de varsta nu este obligatorie incetarea activitatii la depunerea dosarului de pensionare. Incetarea activitatii o puteti face la primirea deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1