Subiect "pensie invaliditate-comunitara" Deschis de Ani P. la data: 03/17/2014 11:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate-comunitara
Scris de: Ani P. la data: 03/17/2014 11:37am
Gen:F
Data nasterii:22.02.55 in Romania
Stagiul de cotizare: in Romania: 14 ani
in Austria 21 ani si 6 luni
Stagiul total de cotizare: 35 ani si 6 luni
Alte date: domiciliul stabil in Austria,
detin pensie de invaliditate de gradul II :
- in Romania din 21.12.12 conf. Deciziei privind acordarea unor drepturi de pensie comunitarä emisa la data de 28.05.2013.
- in Austria incepind din 01.08.2012.
Mentionari in Decizia din Romania:
- Stagiul total de cotizare realizat in Romania: 14 ani
- Stagiul complet de cotizare prevazut de lege in cazul solicitanului: 30 ani
- data emiterii deciziei medicale :21.03.2013
- virsta la data emiterii deciziei medicale: 58 ani, 2 luni , 29 zile
- Stagiu potenzial acordat: 2 ani, 2 luni s 1 zile


Intrebare:mai este nevoie de o revizuire medicala in cazul meu luind in consideratie virsta si stagiul total de cotizare? Daca totusi este nevoie, cind va trebui sa urmeze in Romania prima si ultima revizuire medicala? Care este procedura?
Decizia de pensionare din Austria nu indica revizuire medicala.
Va multumesc pentru raspuns si va doresc mult succes cu Site-ul Dvs., foarte interesant.
Cu recunostintä
Ani.P
Re: pensie invaliditate-comunitara
Scris de: la pensie la data: 03/18/2014 8:25am
Revizuirea medicala a pensionarilor incadrati in gradele de invaliditate se face la datele stabilite prin decizia medicala a capacitatii de munca emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.
Deci dv trebuie sa analizati aceasta decizie medicala care a stat la baza pensionarii de invaliditate in Romania.
Sunt scutiti de revizuirea medicala pensionarii care au invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca si cei care au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare (in cazul dv 60-5=55 ani) si au realizat stagiul complet de cotizare (in cazul dv 30 ani).
In cazul dv nu putem sa va precizam care este situatia fara a cunoaste continutul intreg al deeciziei medicale.
Presupunem ca ar trebui sa vi se rcunoasca realizarea stagiului complet de cotizare prin cumularea stagiilor de cotizare din Romania si Austria,
Multumim pentru cuvintele de apreciere privind site-ul. Prin acesta incercam sa completam o lipsa care am observat-o in acest domeniu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1